Historia Powszechna. Wiek XVI

7 (24 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-02-00509-6
historia
Kermit

Dawniejsza historiografia pojmowała historię powszechną jako historię Europy, jedynego cywilizowanego dawniej świata. Schemat spuścizny cywilizacyjnej Europy nawiązywano jedynie, poprzez starożytny Rzym i Grecję, do klasycznego Egiptu, Asyrii i Babilonii, niekiedy napomykano również o odrębnych cywilizacjach Chin i Indii. W tym rozumieniu historyków dzieje powszechne obejmowały świat szerzej...

Grecję, do klasycznego Egiptu, Asyrii i Babilonii, niekiedy napomykano również o odrębnych cywilizacjach Chin i Indii. W tym rozumieniu historyków dzieje powszechne obejmowały świat szerzej dopiero z chwilą, gdy
Europejczycy zaczęli dokonywać odkryć i podbojów; (...)włączając je w krąg postępu i głównego nurtu dziejów ludzkości.
Studia nad dziejami i kulturą ludów pozaeuropejskich, rozwinięte szczególnie w ostatnich latach, nakazują odrzucić ten ściśle europejski punkt widzenia. Poza oddzieloną od reszty świata, długo jeszcze zapóźnioną w
swym rozwoju ludnością Australii, inne kontynenty pozaeuropejskie stworzyły własne, oryginalne kultury, państwa i społeczeństwa, wyprzedzając nieraz ludy Europy, szczególnie w czasie europejskiego wcześniejszego średniowiecza.

źródło opisu: Od autora

yongrui | 2019-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Dobra pozycja, końcówka trzyma poziom "Średniowiecza". Udało się rzetelnie wyłożyć historię głównej politycznej areny Europy, a przy tym wnikliwie opisać poboczne teatry wydarzeń, łącznie z Irlandią, Szwajcarią i Danią. Historia gospodarcza i społeczna wyłożona jednak nie nazbyt ciekawie, i ciężko się przez nią przedrzeć do interesujących tematów sztuki, religii i polityki.

Viator | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Praca, choć ma swoje lata, wciąż sprawdza się zarówno jako wstęp do historii wieku XVI, jak i przy odświeżaniu lub utrwalaniu swojej wiedzy. Jednak tylko w tych wymienionych rolach, gdyż przy wielu zagadnieniach, zwłaszcza wydarzeń politycznych, czuć skrótowość i uproszczenia. Mimo wszystko warto sięgnąć po tę pozycję we wspomnianych przeze mnie przypadkach.

bastek497 | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Książka jak dla mnie zbyt krótka (jako studenta militarystyki historycznej) jednak świetnie się ją czyta. Bardzo dobry wstęp do głębszych badań nad historią powszechną tego stulecia.