Kpinki i docinki: Z zapisków o satyrze poznańskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0823-2
satyra
kamk

Julian Mikołajczak, redaktor naczelny poznańskiego tygodnika satyrycznego "Kaktus", opierając się na własnych wspomnieniach i zachowanych archiwaliach, omawia losy poznańskich przedsięwzięć i inicjatyw humorystyczno-satyrycznych, a było ich w pierwszym piętnastoleciu powojennym sporo. Autor przypomina tradycje piśmiennictwa satyrycznego w Wielkopolsce oraz ukazuje różne dziedziny twórczości satyrycznej i humorystycznej powojennego Poznania, mówi o satyrze prasowej i radiowej, rozrywce estradowej, o działalności kabaretów literackich i teatrów satyrycznych, szerzej prezentuje swój tygodnik "Kaktus", pisze także o poznańskich twórcach satyrycznych, aktorach, plastykach, felietonistach, fraszkopisarzach, karykaturzystach, estradowcach.

Przez karty tych wspomnień przewijają się wciąż popularne i lubiane postacie: Kazimierza Brusikiewicza, Jerzego Ofierskiego, Stanisława Strugarka, Henryka Derwicha, Witolda Deglera, Włodzimierza Ścisłowskiego, Lecha Konopińskiego, Stanisława Mrowińskiego i wiele innych.

Ewa | 2016-02-21
mka17t | 2014-01-12