Sekrety wywiadu francuskiego

Tłumaczenie: Barbara Kern
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kulisy Wywiadu i Kontrwywiadu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
4 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
wywiad,
literatura faktu
hunter

Opowieść o operacjach francuskiego wywiadu, napisana bez przemilczeń, oparta na nigdy dotąd nie publikowanych dokumentach, pokazująca w nowym świetle współczesną historię Francji.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: skan własny

Bazyli Venosta | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Wyjątkowa chała; autor jest dziennikarzem a nie historykiem, co niestety widać na każdym kroku. Książce w gruncie rzeczy brakuje ciągłości wywodu, a składa się ona z akapitów sprawiających wrażenie odrębnych artykułów, napisanych w sensacyjnym tonie godnym bulwarówki, jedynie powierzchownie układających się w większe całości, rzadko jednak - jeśli w ogóle - pozostających ze sobą w relacji wynikowej. Najlepszą tego ilustracją jest rozdział o francuskiej polityce kolonialnej, gdzie prezentuje się nam kilka niepowiązanych ze sobą „obrazków” - z Indochin, z Kamerunu, z Madagaskaru, z Algierii itd. Wszystkie są wyrwane z kontekstu i komponują się ze sobą jedynie bardzo luźno, żaden nie jest zarysowany szerzej ani dokładniej, ich jedyną tak naprawdę cechą wspólną jest sensacyjność. Wartość książki obniża jeszcze wyjątkowo sfuszerowane tłumaczenie, sprawiające wrażenie jakby powstawało w dużym pośpiechu i pod presją wydawcy. Jedynej wartości tej przygrubej pozycji nadają obfite i częste...

ememens93 | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, Różne