Czechy czeszczyzny okresu baroku a obecná čeština

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
83-233-1875-1
Strzygusia

Książka poświęcona jest historyczno-językowym uwarunkowaniom specyficznej czeskiej dyglosji językowej, której źródła tkwią w przeszłości. Analizie poddano w niej teksty literackie renesansu i baroku, wówczas bowiem zaczęły tam przenikać z języka mówionego charakterystyczne cechy językowe. Cechy te znamionują dzisiaj odmianę czeszczyzny określaną terminem obecná čeština. Istnieje ona na czeskim gruncie w opozycji do norm języka literackiego i nie ma odpowiednika w stratyfikacji polszczyzny

źródło opisu: okładka książki