Kraków – czas okupacji 1939–1945

Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
978-83-7577-081-0
historia
Aleksandra

Książka zawiera teksty autorów scenariusza wystawy dotyczące poszczególnych wątków poruszanych na ekspozycji - między innymi wspomnienia Lili Haber Kraków, moje miasto, Katarzyny Zimmerer opowieści o codziennym życiu krakowian w okupowanym Krakowie oraz życiu niemieckich urzędników, Edyty Gawron historię wojennej tułaczki krakowian. Istotnym walorem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny (ponad 800 fotografii) dokumentujący zarówno Kraków przedwojenny i z czasów okupacji niemieckiej.

Fragment Słowa wstępnego do książki Kraków – czas okupacji 1939–1945 Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michała Niezabitowskiego:
„Fabryka Emalia na krakowskim Zabłociu, związana przez historię II wojny światowej z postacią Oskara Schindlera, stanowi miejsce, które na zawsze powinno być otoczone pamięcią.
Pamięć. Fenomenalny i zadziwiający splot emocji, doświadczeń i wyborów, pomimo wielkiego postępu nauk medycznych wciąż okryty rąbkiem tajemnicy.
Pamięć. Obszar ludzkiej świadomości, który nadaje szczególny wymiar życiu jednostek i społeczeństw.
Pamięć. Motor o sile zdolnej wpływać na bieg historii.
Pamięć. Słowo, które nabiera szczególnego znaczenia przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie.”

źródło opisu: http://mhk.pl

źródło okładki: http://mhk.pl

Aleksandra | 2011-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011 r.
pemmagast | 2016-11-15
zaksięgowana | 2016-03-29