Zen. Zamiatając skały, czesząc mech

83-7436-061-5
Vilka

Kim jestem? Jak poznać siebie? Jak być szczęśliwą? Szukając odpowiedzi na te pytania, autorka - lekarz psychoterapeuta i jednocześnie Roshi Reiko - trafia do Japonii, do klasztoru Rindzaj Zen, gdzie spotyka niezwykłego człowieka Roshiego Oi Saidana. Książka o poszukiwaniu drogi do siebie, o klasztornej praktyce, o Japonii i Japończykach, o zadziwieniach, o codzienności i o ciszy kamiennych ogrodów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=95&Podstrona=0

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=95&Podstrona=0

rabpop | 2013-03-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

Książka nie o filozofii zen a o codziennym, klasztornym zyciu mnicha. Choc nie tylko. Autorka przedstawia swoją drogę adaptacji do japońskiej kultury, swoje zabawne wpadki wynikające z jej nieznajomosci a także chwile uniesień związanych tak z praktyką jak i zaskakującą ją kulturą. Jako jedna z pierwszych białych kobiet przebywała w tradycyjnym, męskim klasztorze. Silnie zarysowuje granicę między tradycyjną japonią a nowoczesnością. Kontrastuje oba światy a jednocześnie ukazuje jak nierozerwalnie są one ze sobą nadal związane. Książka jest napisana niesamowicie ciepłym językiem i stanowi miłą odskocznię od filozoficznych książek Zen :)

buddhahubba | 2015-12-14

Niestety pozycja ta nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Rozdział o praktyce jest niesłychanie lakoniczny, a sama historia zwiedzania Dalkiego Wschodu mnie nie urzekła, P. Marii zwyczajnie brakuje polotu.

Ivka | 2016-11-10
BaskaB | 2016-05-15