Tysiąc i jedna kobieta: Anaïs Nin i jej życie

7 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Tausendundeine Frau. Die Geschichte der Anaïs Nin
biografia
Cathhhy

Autorka jest psychologiem, psychoterapeutką i pracownikiem naukowym uniwersytetu w Kolonii. Główny przedmiot jej badań stanowi relacja między życiem a twórczością. "Tysiąc i jedna kobieta" to biografia artystki i terapeutki, przyjaciółki Millera, Vidala, Ranka i wielu innych wybitnych indywidualności dwudziestego wieku. Jest to fascynująca opowieść o muzie wielkich artystów, której powieści,...

"Tysiąc i jedna kobieta" to biografia artystki i terapeutki, przyjaciółki Millera, Vidala, Ranka i wielu innych wybitnych indywidualności dwudziestego wieku. Jest to fascynująca opowieść o muzie wielkich artystów, której powieści, opowiadania, eseje i pamiętniki wywarły duży wpływ na literaturę kobiecą naszego stulecia. Życie Anaïs Nin sprawiło, że jej nazwisko kojarzy się nierozerwalnie z poszukiwaniem kobiecej tożsamości, jej twórczość literacka natomiast przyczyniła się do ustanowienia nowych kryteriów przy interpretacji i propagowaniu swoistej poetyki kobiecej.

Książkę wzbogacają liczne fotografie.

[Uraeus, 1999]

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Wychowana w katolickiej rodzinie opartej na fundamencie moralnych zasad Anais Nin prowadziła życie, które w praktyce dalekie było od wpojonych jej zasad i norm, mimo, że cały czas gdzieś w głębi serca odwoływała się do pragnienie czystości i wzniosłości swych poszukiwań i uczuć, i kiedy dokonywała już z perspektywy końca swego życia ocen tego, co było jej udziałem, to podkreślała, że te właśnie zasady ukształtowały ją tak mocno i tak silnie wpłynęły na nią, że mino że żyła wbrew nim, to miała je cały czas przed oczyma, jako coś co zdobyło jej szacunek i uznanie i do czego podświadomie dążyła. Pełna paradoksów i sprzeczności, mająca wiele twarzy i wiele masek, oszukująca wszystkich dookoła ale jednak przecież głęboko wrażliwa i delikatny, choć w swej kruchości i twarda, była muzą dla wielu i natchnieniem, zarówno dla pisarzy, jak i malarzy i filmowców. Potrafiła stworzyć kilka żyć, i to takich które choć wzajemnie się przenikały, to żadne z...

Marija | 2013-06-02

Książka o Kobiecie mającej 1001 imion. Każde z nich inne, przesycone inną barwą, wyjątkowe. Można pokusić się o stwierdzenie, że to książka o nas. O naszej tożsamości, złożoności, porywach serca, potrzebie kochania i obdarowywania. Ale również o wiecznej wędrówce w poszukiwaniu siebie. Wyjątkowa ze względu na samą Anais i to co nam mówi. Nie bójmy się spojrzeć prosto w lustro ......, więcej nie bójmy się spojrzeć w siebie i żyjmy w zgdzie ze sobą. Polecam.

skumperlak | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Biografia napisana metodą "kopiuj-wklej" na podstawie Dzienników Anais. Autorka może i odwaliła kawał dobrej roboty przedzierając się przez tony zapisków pani Nin i wyłuszczając chronologicznie co ważniejsze przemyślenia Anais, ale styl biografii uczniowski, relacja pozbawiona jakiejkolwiek głębi i monotonna w skwapliwości, by nie uronić ni słowa. Zdecydowanie zbyt wiele cytatów.

bruxa | 2016-03-10
aniabbb borsuk | 2013-11-03