Obrońca ulicy

Andrzej Leszczyński
grisham thriller prawniczy

gfsdgdsgadsgdsag

gfsdgdsgadsgdsag

Uwielbiam styl Grishama, jest konkretny, każde zdanie w jego książkach wydaje się przemyślane. Autor świetnie buduje napięcie dzięki czemu jego powieści czyta się jednym tchem. Ponadto każda z Jego książek zmusza do refleksji. Polecam gorąco uwadze wszystkim i tą pozycję.

Jak na autora, to wyjątkowa pozycja, taka niekryminalna. Przeczytałam w oryginale i czuć emocje człowieka, który jest poruszony biedą i bezdomnością w Waszyngtonie. Tak naprawdę to jest powieść społeczna, o nierówności nie do pokonania i o całkowicie bezdusznym systemie nie dającym szans.

Grisham o przemianie mentalności prawnika - z cynicznego karierowicza na troskliwego "obrońcę ulicy".

Napisana w charakterystycznym dla Grishama stylu, ujawnia tajniki palestry nizin społecznych. Kolejna udana książka tego autora.

Nie wiem czy jest to najlepsza książka Grishama, ale z pewnością nie jest to ten warsztat, do którego nas przyzwyczaił. Rozprawa sądowa jest tu raczej tylko tłem. Z okładki również wywnioskowałam, że będzie to inna fabuła, ale akcja potoczyła się, jak się potoczyła. Z pewnością ważny jest na uwadze temat, który zostaje tutaj poruszony, a mianowicie bezdomności i biedy. Czy każdy bezdomny to pijak, albo dlaczego ich życie potoczyło się tak, a nie inaczej? Można wysnuć tutaj własne refleksje na ten temat. Tutaj poznajemy młodego prawnika, który postanawia zmienić swoje życie i porzuca bogatą firmę, na pomóc potrzebującym. Nie do końca też rozumiem, jak prawnicy mogą pracować po 80 godzin tygodniowo, a ich wynagrodzenie zawsze ukazywane jest w rocznych dochodach, a nie miesięcznych. Cóż, życie w Ameryce jest zupełnie inne niż u nas :) czy sięgnę ponownie? Pewnie nie, jest to raczej lektura na wieczorny seans z książką, po której może jedynie w pamięci pozostać myśl o tych wszystkich bezdomnych na całym świecie...

Wciągająca, ale bez szału. Ot, po prostu ciekawa powieść, pokazująca to co wszyscy wiemy - będąc wysoko zapominamy o tych niżej .

W kilku książek Grishama które przeczytałam, ta najmniej mnie wciągnęła. Naturalnie szczytnym jest pomysł pisania o prawniku z wielkiej korporacji, który porzuca pracę i bogactwo, by bronić tych, nad których losem nikt się nie pochyla. Jednak choć sama param się podobnym zajęciem, nie udało mi się wciągnąć w tę historię.

Historia z jakiegoś równoległego, idealnego świata.
Główny bohater, pracujący w firmie przynoszącej miliony zysku, wiodący przeciętne życie pracoholika, pewnego dnia postanawia coś zmienić w swoim życiu.
Po dramatycznych wydarzeniach w firmie-bezdomny uwięził kilku pracowników i chciał porozmawiać z nimi o problemach bezdomnych, głodnych i zapomnianych ludziach mijanych codziennie na ulicy. Mężczyzna miał żal do uwięzionych-mimo zarobionych milionów, żaden z nich nie myśli o potrzebujących, nie pomaga głodnym.
Jego przemowa trafia do głównego bohatera, który jak za dotknięciem różdżki-rezygnuje z kariery, ułożonego życia w apartamentowcu na rzecz pomocy ubogim.
Kolejnym ciosem dla mężczyzny okazała się śmierć bezdomnej matki z czwórka dzieci. Ta sytuacja dodatkowo zmotywowała Brock`a do walki o ubogich. Szybko odkrył przekręty swojej poprzedniej firmy i wykradł dokumenty ujawniające działanie poza prawem. Głównym celem bohatera stało się wytoczenie procesu i uzyskanie odszkodowania dla ludzi, którzy codziennie muszą szukać miejsca do nocowania.
Książkę czyta się bardzo szybko, niczym jakąś basn, w której nagle pojawia się wybawca, nie zważający na zarobki altruista.

Historia z jakiegoś równoległego, idealnego świata.

Nie jest to typowo grishamowy dramat sądowy. Rozprawa jest tu tłem do głównej sprawy.

Trochę przekazu politycznego ze strony Grishama. Zmusza do drobnej refleksji, ale środowisko, w które uderza wątpię, że sięgnie po tę pozycję.

Warto, zwłaszcza, że całość oparta na istniejących wówczas strukturach i działalnościach.

• John Grisham
  • 2011
  • Kryminały
  • Grisham

Dodaj cytat z książki Obrońca ulicy