Kultury kultury popularnej
83-232-1255-4
socjologia, kultura popularna
nata1s

Kultura popularna, marginalny i deprecjonowany aspekt nowoczesnego świata, staje się dziś kulturą pełnoprawną i dominującą. Jest filtrem, przez który dana nam jest rzeczywistość, dostarcza narzędzi, za pomocą których sobie z nią radzimy, stanowi środek sprawowania władzy, ale też uczy oporu wobec niej. Polityka, religia, sztuka, edukacja i inne sfery życia, do niedawna autonomiczne, ulegają...

Polityka, religia, sztuka, edukacja i inne sfery życia, do niedawna autonomiczne, ulegają dziś popularyzacji - by wywierać wpływ, mieć znaczenie, muszą dostarczać jednostkom różnorodnych i nowych przyjemności. Nieprzypadkowo więc współczesna kultura popularna w niczym nie przypomina kultury masowej, a więc wystandaryzowanej, ujednoliconej papki, którą karmi się konsumenta o identycznych własnościach. Wręcz przeciwnie, podobnie jak jej odbiorcy, jest różnorodna, tworzy ją wiele kultur, z których kilka stało się tematem książki.
Zawarte w niej analizy kultur okrucieństwa, alienacji, repetycji, transparencji i aromatyzacji z konieczności sygnalizują zaledwie wielość estetyk, systemów wartości oraz znaczeń dzisiejszej popkultury. Z konieczności i zaledwie, bo przestała być ona wyłącznie aspektem społecznego świata, dającym się zamknąć w skończonym portrecie, stała się zaś sposobem, w jaki żyjemy.

(fragm. z książki Kultury kultury popularnej)

źródło opisu: fragm. z książki Kultury kultury popularnej

źródło okładki: http://dabar.pl/dbr/index.php/cPath/574

An-Nah | 2015-07-21