Literatura a myśl słaba

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
literatura, filozofia,
popularnonaukowa
hunter

Książka przedstawia podstawowe założenia filozoficzne tzw. myśli słabej ukształtowanej m.in. przez dwóch myślicieli : Constantina Noikę i Gianniego Vattimo, którą cechuje zwrócenie szczególnej uwagi na to wszystko, co bytowo kruche, ułomne, kalekie, wybrakowane, i uczynienie z tych obszarów doświadczenia punktu wyjścia refleksji filozoficznej oraz kulturowej.

Kasia | 2015-01-01

Zawadzki w jasny, przejrzysty i zroumiały soposób przedstawił koncepcję mysli słabej w pismach Noiki i Vattimo. Ksiązka dodatkowo zawiera część interpretacyjną. Wykład z filozofii mysli słabej plus analizy. Bardzo fajna ksiązka.

Paw Son | 2012-09-16
Przeczytana: 23 września 2012

obszerna lecz ciekawa pozycja krytyczno-literacka próbująca wprowadzić nową koncepcję "myśli słabej" na grunt polski do badań literaturoznawczych. Książka składa się z trzech głównych części:
- pierwsza to ogólne wprowadzenie do twórczości dwóch filozofów - Konstantyna Noiki i Gianniego Vattimo
- druga to wykładnia ideo myśli słabej
- trzecia to przykładowe interpretacje utworów Leśmiana, Różewicza i Gombrowicza w świetle myśli słabej
- ostatnie dwa rozdziały nie są ściśle związane z tematem, bo dotyczą tańca i mimiki.
Książka nie jest zbyt merytorycznie zwarta (w końcu autor postuluje myśl słabą) i potrzebne jest do jej zrozumienia przygotowanie filozoficzne (Kant, Heidegger, Derrida).

mikozul | 2012-03-20
Przeczytana: 08 kwietnia 2012