Piękna i dobra: Opowieść o Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej

Okładka książki Piękna i dobra: Opowieść o Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej Aldona Cholewianka-Kruszyńska
Okładka książki Piękna i dobra: Opowieść o Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej
Aldona Cholewianka-Kruszyńska Wydawnictwo: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce biografia, autobiografia, pamiętnik
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
2008-01-01
2008-01-01
978-83-919292-8-5
historia biografia

„Piękna i dobra”, cóż można napisać o tej książce... Pięknie wydana, kartki to papier kredowy w odcieniu różu, bardzo dużo fotografii członków rodziny Zamoyskich i Czartoryskich. I tu miałabym pewne swoje ale.. Zdjęcia są retuszowane, Zofia Zamoyska na jednym z wizerunków powstałym przed jej śmiercią wygląda jak nastolatka w czepku babci.
Poza tym dużo wymienionych postaci, jej szwagierki, dzieci, wnuki, trudno ich wszystkich spamiętać. Jeżeli chodzi o tytułową postać, księżną Zamoyską z Czartoryskich, to jej życie to przede wszystkim wojaże europejskie, bale i rodzenie dzieci.
O jej działalności charytatywnej są wzmianki między opisami jej życia rodzinnego i towarzyskiego, dopiero rozdział dotyczący powstania listopadowego opisuje patriotyzm jej synów, czynny ich udział w bitwach powstania listopadowego i dalszą ich działalność.
Nie wątpię, że Zofia Zamoyska z Czartoryskich była kobietą piękną i bogatą, dlatego mogła sobie pozwolić na działalność charytatywną, tak jak pewnie niejedna arystokratka.

Poza tym dużo wymienionych...

Przepięknie wydana, z mnóstwem ilustracji chyba pierwsza biografia najmłodszej córki księżnej Izabeli z Flemingów. Słynna z urody Zofia miała spośród rodzeństwa chyba najmniej barwne życie – mimo burzliwych czasów, na jakie przypadło, trudno by się w nim doszukiwać takich dramatycznych wydarzeń, jakich doświadczyła choćby jej starsza siostra, księżna Wirtemberska. Zofia była po prostu żoną i matką.
Niemniej jednak warto po nią sięgnąć, by poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o niej, ale również o całej rodzinie Zamoyskich.

Zakupiłam podczas zwiedzania(po raz enty) pałacu Zamoyskich w Kozłówce .

Jest to bardzo porządnie napisana biografia "matki" rodu Zamoyskich, uważanej za najpiękniejszą kobietę Europy swych czasów, bardzo często portretowaną.

Książka odsłania zarówno blaski i cienie życia Zofii Zamoyskiej. Polecam!

Zakupiłam podczas zwiedzania(po raz enty) pałacu Zamoyskich w Kozłówce .

Książka odsłania zarówno blaski i cienie życia Zofii Zamoyskiej. Polecam!

Chociaż biografię tę czyta się naprawdę dobrze, raczej odradzam spodziewania się po niej lektury zapierającej dech w piersiach - oprócz tego, że była piękna i była córką słynnej Izabeli Czartoryskiej, Zofia Zamoyska raczej nie wsławiła się niczym szczególnym. Dużym plusem tej książki są piękne reprodukcje portretów Zofii, bardzo często niedostępnych w internecie.

• Biografie
  • Biografia, pamiętnik
  • Biografie kobiet
  • Historia Polski
  • 2016
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia

Dodaj cytat z książki Piękna i dobra: Opowieść o Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej