Historia Idealistki. Pierwsza Dama Gruzji

Okładka książki Historia Idealistki. Pierwsza Dama Gruzji Sandra Elisabeth Roelofs
Okładka książki Historia Idealistki. Pierwsza Dama Gruzji
Sandra Elisabeth Roelofs Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
First Lady van Georgie, Verhaal van een idealiste
Wydawnictwo M
2011-01-01
2011-01-01
Aneta Wiśniewska
Gruzja Sandra Elisabeth Roelofs

Chciała "bawić się piórem" i dzięki temu stać się sławna. Stało się całkowicie odwrotnie. Jak sama twierdzi, dzięki temu miała o czym pisać, a nie tworzyć tylko fikcje.
Sandra Elisabeth Roelofs, pierwsza dama Gruzji w latach 2004/2007 oraz 2008/2013, tłumaczka języka francuskiego i niemieckiego, porusza w swoich wspomnieniach początki znajomości, a później małżeństwa z przyszłym prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, jak również początki w Nowym Jorku, gdzie oboje studiowali.

Książka nie jest łatwa. Jak można było się domyśleć, oprócz wielu szczegółów z życia prywatnego, jest też mnóstwo elementów politycznych, niekoniecznie interesujacych polskiego czytelnika.
Sandra dużo rozprawia o więzach łączących Gruzję z Holandią, ale też różnicach dzielących te oba kraje. Pojawiają się: gruzińska historia, kultura i tradycja oraz nawiązywanie do II wojny światowej i do lat późniejszych.
Autorka przytacza zabawne anegdoty z własnego życia, opowiada o pracy w czerwonym krzyżu, karierze akademickiej, a potem politycznej.
Jeden z ostatnich rozdziałów poświęcony jest polskiej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim. Autorka głównie skupia się na Pani Marii, którą nazywa swoją przyjaciółką. Na ich pogrzeb zdecydowała się jechać autem 1300 km, z racji utrudnionego ruchu powietrznego.
Do książki dołączona jest płyta z gruzińskimi piosenkami w wykonaniu mi.in. autorki oraz polskie utwory poświęcone pamięci Marii Kaczyńskiej.
Ogrom ważnej historii, otoczonej osobistymi doświadczeniami. Jednak tak jak napisałam wcześniej, ten ogrom może przytłaczać wieloma informacjami, niekoniecznie pożądanymi.

Ciekawe spojrzenie na Gruzję przez osobę z zachodniego kręgu kulturowego. Dużo zabawnych i ciekawych spostrzeżeń. Jeśli interesujesz się Gruzją - warto. Tak myślę.

Sandra Elisabeth Roelofs to gruzińska filolog i działaczka społeczna, żona Micheila Saakaszwilego, od 2004 roku pierwsza dama Gruzji.
W swej książce „Historia idealistki” opisuje swoje pierwsze spotkanie z Gruzją. Historię rozpoczyna w 1992 roku, kiedy to po raz pierwszy wyjechała do Gruzji z grupą ludzi, którzy mieli za zadanie sprawdzenie czy holenderskie odmiany warzyw przyjmą się w tym klimacie. Niestety spędziłam w gruzińskiej wsi Kutaisi tylko 10 dni, nad czym bardzo ubolewała. Praca w Brukseli, jako tłumacz języka francuskiego i niemieckiego nie do końca była tym, w czym się najlepiej spełniała. Udała się do belgijskiego Czerwonego Krzyża, gdzie otrzymała propozycję pracy, jako wolontariusz w Departamencie Spraw Międzynarodowych. Pozwoliło jej to na wyjazd na szkolenie organizowane w Strasburgu, gdzie poznała Miszę, Gruzina.
Dość często wraca do opowieści o swojej rodzinie, jakby się mogło wydawać robi to w bardzo interesujący sposób. W 1993 roku poślubia Miszę. Wspomina o trudnych początkach młodego małżeństwa. Zapoznaje nas z pracą lektora języków, którymi włada płynnie. Później opisuje życie, jako Pierwszej Damy Gruzji.
Nie chcę opisywać wszystkiego, o czym autorka wspomina, aby nie popsuć przyjemności czytania.
Sandra Roelofs przedstawia nam swoją historię w bardzo umiejętny sposób, nie narzuca nam swojego zdania. Historię opowiada nam tak, jakby siedziała obok nas i kolorowała tak słowami, że czujemy się odurzeni nimi. Nic nam tego odczuwania nie zakłóca. Przenosi nas do kolorowej, wbrew pozorom magicznej Gruzji i w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że chcemy tam być natychmiast.
Poświęciła również jeden rozdział swojej polskiej przyjaciółce Marii Kaczyńskiej.
Do książki dołączona jest płyta CD z muzyką gruzińską. Piosenki gruzińskie w wykonaniu m.in. autorki. Recenzję pisałam właśnie słuchając tych nostalgicznych, pięknych nut.
Wiem, że nie wszyscy przepadają za biografiami. Ja do tej pory również należałam do tego typu ludzi, jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Jeśli historia jest opowiedziana w ciekawy sposób, historia jest nakreślona bardzo płynnie, to należy dać jej szansę.
Dość ciekawie spędziłam czas z tą lekturą. Poznałam lepiej Gruzję, prezydenta Saakaszwilego.
Sandra Roelofs, jako pierwsza dama jest zaangażowana w działalność charytatywną, a w 1998 roku założyła fundację SOCO, która zajmuje się pomocą rodzinom wielodzietnym, i żyjącym poniżej granicy ubóstwa.

• Domowa biblioteczka
  • Przeczytane (Biografie/Wspomn.)