Niczego nie żałuję. Życie Edith Piaf

Tłumaczenie: Hanna Abramowicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
La vie pas toujours rose d’Edith Piaf
978-83-7469-752-1
Edith Piaf, diwa, śpiew
Pistacia

Burzliwa i płomienna droga życiowa największej francuskiej piosenkarki. Od romansu na jedną noc ze spotkanymi w barach sutenerami do jej największych miłości, często tragicznych, jak ta do Marcela Cerdan; od nocnych wypadów z towarzyszką od rozpusty Momone do intensywnych twórczych sesji z Marguerite Monnot, życie Édith Piaf to prawdziwa powieść. Dzieciństwo na ulicach Belleville, śmierć córki, później śmierć ukochanego, choroba... Najbliżsi przyjaciele Piaf – Charles Dumont, Françis Lai, Georges Moustaki – w nieznanych dotąd wywiadach ujawniają bolesne i wzruszające szczegóły życia tej nieśmiertelnej artystki.

[opis wydawcy]

desaparecido | 2014-09-27
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Edith Piaf: „Zbyt dużo świeżego powietrza mnie wyczerpuje”. Oto cała Piaf – nieobliczalna i kapryśna, a jednocześnie niewyobrażalnie utalentowana i wrażliwa. Dla mnie muzyka bez takich wyjątkowych kobiet jak Edith Piaf czy Janis Joplin byłaby niepełna, pozbawiona jakiejś tajemnej mocy, energii. Może ta biografia nie jest jakaś wyjątkowa, może kuleje, ale warto ją przeczytać najlepiej puszczając sobie, dla uzupełnienia, niektóre, co ważniejsze, piosenki z tuby. Kończąc proponuję cytat: „Pewnego dnia spotkamy się z nią na koncercie. Po podniesieniu kurtyny będą tresowane psy, jej kochankowie i mężowie wypełnią pierwszą część koncertu, już niezły spektakl! A po antrakcie Édith weźmie nas w ramiona, przeprosi, że musieliśmy na nią czekać, to chwilowe złe samopoczucie, i zaśpiewa nam o miłości, której potrzebujemy wszyscy i bez której jest się niczym.”

mythirdhouse | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, Francja
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Biografią to ta książka nie jest. Autorzy skupiają się na pewnych wątkach z życia Edith dodając do nich swoją własną ideologię. Po co? Kto tak naprawdę wie, co działo się jej w głowie i sercu?
Plus za przywoływanie rozmów z osobistościami z jej otoczenia.

BookLoaf | 2013-08-01

Chaotyczna, przez co trudna do przeczytania. Może brakuje mi też wiedzy o Francji i jej kulturze, dlatego czasem gubiłam się w plątaninie nazwisk, pseudonimów i wydarzeń.

| 2011-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2011

Książka ukazuje ciemne jak i jasne strony życia Edith. Jest jednak napisana troszkę chaotycznie według mnie. Oprócz tego nie mam zastrzeżeń ;)

Apokalipsa | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

"Niczego nie żałuję. Życie Edith Piaf" zawiera w sobie sporo nazwisk i szczegółów z życia Edith Piaf, ale niestety jest napisana w nieprzystępny sposób. Bardzo nieprzyjemnie się ją czyta. Tę książkę nazwałabym raczej zbiorem krótkich newsów z gazet, poukładanych w miarę (choć nie zawsze, z powodu wielu dygresji) chronologicznie. Funkcja narratora wciąż się zmienia - raz jest on niewidoczny, a raz komentuje wydarzenia (kreując przy tym swój styl wypowiedzi na poetycki i wyrażając własne emocje, co czasem staje się dość irytujące).
Książka wymienia i krótko opisuje wydarzenia z życia Edith Piaf, ale nie oferuje nic poza tym. Brak jakiejkolwiek analizy psychologicznej (a jeśli już się ona pojawia, to w sposób bardzo pobieżny, i banalnie ujęty) czy bardziej wyczerpującego opisu poszczególnych losów Edith. Trzeba tą książkę traktować raczej jako ewentualne uzupełnienie wiedzy o Edith Piaf, a nie jako jej podstawę.

Małgorzata48 | 2012-05-06
Przeczytana: styczeń 2012

Niezwykle skomplikowana osoba: niekochana, nie wierząca w siebie kobieta, tragiczna, nawet żałosna, jednoczesnie nadzwyczaj pracowita, tytan pracy, niesłychana kondycja, te niekończące się podróże, tournea, lojalna wobec przyjacół, hojna , otwarta, czasem wesoła, żywiołowa. Niezwykła osoba. Wzbudza współczucie, litośc, podziw.
Biografia nie jest powieścią, nie jest tez dokumentem,reportażem, pewne okresy życia Edith są opisane bardzo pobieżnie, styl jest nieciekawy, nie wciąga czytelnika, brak mu barwności. Jakośc druku słaba, mało zdjęc,tylko czrno-białe. Jest to przeciętnej jakości kronika życia tej nieprzeciętnej piosenkarki. Raczej nie polecam.

agnieszkak | 2011-03-29
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2011

Czytając wkurzałam się , bo jak można marnować sobie życie widząc że rodzice robili podobnie i obiecując że nie chce się popełniać ich błędów... brnąć w to samo... jednak miała małe szczęście w ludziach którzy pomogli jej się rozwinąć, jeśli chodzi o karierę.

Paula | 2012-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Postać bardzo ciekawa, ale książka strasznie rozczarowująca, zupełnie nie podobał mi się sposób narracji.

aleksia | 2014-11-12

książka do której warto wrócić

Karolina | 2014-02-12
Przeczytana: 2014 rok