Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7308-815-3
pedagogika, wychowanie, personalizm
Magdalena

Oddana do rąk czytelników książka jest próbą dokonania analizy spojrzenia papieża Jana Pawła II na dziecko i wychowanie w kontekście filozofii personalistycznej i tradycji myśli chrześcijańskiej. Nie da się przedstawić filozofii wychowania bez filozofii dziecka, a w przypadku Karola Wojtyły z pominięciem personalizmu i tradycji chrześcijańskiej. Książka odwołuje się do nauczania papieskiego...

z pominięciem personalizmu i tradycji chrześcijańskiej.

Książka odwołuje się do nauczania papieskiego Jana Pawła II, natomiast działalność Karola Wojtyły przed 1978 rokiem jest wspomniana tylko we Wprowadzeniu. Analizie poddano teksty odnoszące się przede wszystkim do dzieci (nie zaś do młodzieży) oraz utrzymane w duchu bardziej filozoficznym niż teologicznym. Nauczanie głęboko teologiczne i dogmatyczne pominięto tu celowo.

Jaki jest wychowawczy personalizm Jana Pawła II? Czy jego refleksje nad dzieckiem i wychowaniem można nazwać systemem? Kim jest papież w kontekście tradycji pedagogicznej myśli chrześcijańskiej? Czy Jana Pawła II można zaliczyć – tak jak Józefa Kalasancjusza, Jana La Salle
i Jana Bosko – do świętych pedagogów? Oto pytania, na które próbowano w tej pracy znaleźć odpowiedź.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2007

źródło okładki: www.impulsoficyna.com.pl

kasandra_85 | 2011-04-23
Przeczytana: kwiecień 2011

Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach i umysłach. Dzięki jego naukom, czytaniom i postawie jaką cały czas prezentował w czasie swojej posługi, byliśmy naocznymi świadkami jak powinno wyglądać życie chrześcijanina. Podobne wartości warto kształtować w naszych dzieciach oraz w nas samych, aby być prawdziwym przykładem. Książka "Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II" pomaga uporządkować obecnie chaotyczny świat, w którym wiele wartości przestało istnieć oraz dać oparcie rodzicom, często zagubionym, niewiedzącym jak właściwie, w świetle nauczań kościoła, wychowywać swoje dzieci. Książka składa się z trzech głównych części. Z pierwszej z nich dowiemy się podstawowych informacji o dziecku i wychowaniu chrześcijańskiemu od Biblii po czasy współczesne. Nie zabraknie również filozoficznych odnośników. Druga część to rozważania o wartościach i pozycji człowieka we współczesnym świecie, ze szczególnym naciskiem na godność dziecka, wartość dzieciństwa oraz prawa do...

Magdalena | 2011-01-28
Przeczytana: styczeń 2011