Arbuzowy sezon

Cykl: Seria owocowa
Wydawnictwo: Replika
978-83-60383-19-3

Historii miłosnych pisanych z kobiecego punktu widzenia było już mnóstwo. Mnóstwo też było książek o mężczyznach silnych, bezwzględnych, wykorzystujących partnerki, a potem porzucających je bezlitośnie.Ale przecież XXI wiek to wiek mężczyzn wrażliwych, delikatnych, nieśmiałych. Na jakie upokorzenia może zdecydować się taki mężczyzna, szukając bliskości, uczucia... i pracy.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=14&k=Seria%20Owocowa

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=14&k=Seria%20Owocowa

Priada | 2014-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2014

A myślałam, ze naprawdę będzie zabawnie, a tutaj.
Meżczyzna (bo po 30-ce) poszukujący pracy trafia do Zi-Zu co kojarzy się naszemu Adasiowi z firmą, która reprezentuje piłkarzy, a tu zong...no nie całkiem, bo jego niby przyszły pracodawca Cudny sprawia, że spodnie robią się za ciasne.
No w d...taką ofiarę losu bym kopneła, gdybym miała takiego wśród znajomych. Chory z miłości do Adelki, która jest wyzwoloną kobietą XXI wieku. Wykorzystuje Adasia na wszystkie możliwe sposoby, schodzi się z nim i rozchodzi. Nienawidzi niespodzianek, a kiedy mowa o jej rodzicach to klęska, o broń cię Panie wspomnieć o dzieciach czy małżeństwie. W końcu chłopina zostaje porzucony przez kobietę jego marzeń (sadomasochista) i zaszyty gdzieś w lesie w starym domu, który ponoć sam go wybrał, postanawia umierać z rozpaczy. Wszelkie sposoby poprawy jego nastroju przez dwójkę kumpli spełzają na niczym, do czasu kiedy w końcu w deszczową noc, przy akompaniamencie wiatraczna zjawia się szczeście.
Hmmm....no...

Mel | 2015-08-07
Na półkach: ☘ Mam, Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Nic ciekawego. Nijaka fabuła, nijakie postacie. Główny bohater smęci o kobiecie, która go rzuciła i wykorzystywała, a on i tak nadal z uwielbieniem o niej... Rzeczywiście, żałosne strasznie... Doczytałam do końca ze względu na to, że krótka i aby dowiedzieć się, jak się zakończy ta historia. Rozczarowujące... Czegoś bardziej błyskotliwego się spodziewałam. Nie dla mnie takie książki.

Ewelina | 2015-12-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Książka, którą czytałam i czytałam... I aż sama się dziwię, że doczytałam. Adela jest tu uosobieniem szowinistycznego mężczyzny, a Adam żałosną zakochaną kobietką - takie swoiste odwrócenie ról. Książka mnie strasznie irytowała, bowiem obydwie postacie zostały jak dla mnie z lekka przerysowane i w moim odczuciu główni bohaterowie to postacie negatywne - Adela, bo taka bezuczuciowa, a Adam zbyt uczuciowy - brak w nim jakiejkolwiek męskości.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Polowałam na tę książkę długo. Zaintrygował mnie fragment (początek) zamieszczony na stronie wydawcy. Znałam autorkę z "Bezsennika" i "Amora" i byłam nią zachwycona. Niestety. Ta książka "dla dorosłych" okazała się wielkim rozczarowaniem.
Trudno mi nawet sprecyzować konkretnie dlaczego. Po prostu postacie wydały mi się mało wiarygodne, jakby... bezkrwiste? Pewne niedociągnięcia, na które przymykałam oko czytając skrzące się humorem i dowcipem a przy tym mądre książki dla dzieci i młodszej młodzieży, tu wylazły w całej swej szpetocie. Bo tam, nawet jeśli pewne sytuacje były niewiarygodne, to autorka robiła to z takim wdziękiem, że dało się to zmieścić w konwencji. Tu niestety nie.
Nie polubiłam bohaterów, nie przejęły mnie ich losy. Jakieś takie to... miałkie wyszło. Szkoda.
A może po prostu spodziewałam się zbyt wiele?

Paula | 2013-02-25
Przeczytana: 18 lutego 2013

Liliana Fabisińska „Arbuzowy sezon”, Replika 2007, ISBN 978-83-60383-19-3, stron 248

Zachętą do zakupu tej książki były trzy rzeczy: polska autorka; mam już na półce trzy inne powieści z tej serii Repliki; niewątpliwie cena na wyprzedaży w markecie: 2,99 zł. No i dobrze, że tylko tyle, bo gdyby kosztowała więcej, nie darowałabym sobie zmarnowanych pieniędzy.

Ale po kolei. Bohaterem jest Adam, mężczyzna po trzydziestce. Zasadniczo jest tłumaczem, ale zostaje asystentem (sekretarkiem – jak mówi on, sekretarzem – jak mówi ta, której asystuje) Adeli, prezes małego wydawnictwa. Oczywiście jest wielka miłość, seks przy pierwszym spotkaniu, on sądzi, że spotkał miłość swojego życia, swoją połówkę, itp., itd.

Właściwie to nie ma co pisać o fabule, bo w gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do upokorzeń, jakie znosi ten „biedny” Adam od tej „wrednej” Adeli. Cała narracja jest jego zwrotem do niej i tego się nie da strawić... Pomijam już kwestię całkowitego przemieszania czasów – ciężko...

Infinifable | 2015-12-23
Przeczytana: grudzień 2015

A mi ta książka dała do myślenia, jeśli chodzi o związek dwóch osób. To nie jest tylko byle jaka opowiastka o nieszczęśliwszej miłości... możemy to skonfrontować z własnym życiem, a konkretniej darzeniem uczuć różnych ludzi, którzy nas otaczają... i sprawdzić czy jest to warte zachodu.
Postać głównego bohatera wydała mi się sympatyczna, co więcej, gdyby istnieli tacy mężczyźni podobnie myślący do niego, to byłabym bardzo pozytywnie zaskoczona. Szkoda tylko, że pisała to kobieta, a nie faktycznie mężczyzna, który mógłby tak myśleć, tak postępować, i tak kochać.
Koniec akcji jest chyba nie do końca możliwy i zdziwił mnie - bo tyle miłości, a tutaj nagle pach, koniec, i przerzucamy się z uczuciami na inną osobę?
W każdym razie myślę że jest to książka, z której człowiek sam wysuwa wnioski, a przy okazji może się serdecznie momentami pośmiać.

| 2014-04-20

Zaczyna się całkiem obiecująco. Bardzo utożsamiłem się z postacią Adama i do końca miałem nadzieję, że relacje między nim a Adelą są jeszcze do uratowania. Jego wielka miłość to faktycznie strasznie niefajna osóbka ale mam praktycznie taki sam "gust" jak Adam i wcale mnie nie dziwi fakt że mógł się w niej zakochać po uszy. Gdyby tylko Adela ciut zmiękła byłoby idealnie. Kocham takie kobiety z charakterkiem ;)
NIESTETY koniec jest jak dla mnie może nie tragiczny ale nudny. Adam zakochuje się w innej kobiecie (tym razem uczucie jest w stu procentach odwzajemnione) i żyją długo i szczęśliwie. No sielanka po prostu.

Beti | 2013-05-27

Okazalo sie ze mezczyzni tez cierpia po rozstaniu.

Paulina | 2010-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2010

A mnie się bardzo podobała. Wciągnęła mnie. Choć historia banalna, to jednak tak napisana, że chce się wiedzieć co dalej?

Poza tym zastanawiam się, czy są jeszcze tacy mężczyźni jak Adam, główny bohater, który potrafi kochać do utraty tchu...

Ania | 2015-08-20

Nie stoi na półce, bo trafiła do kosza (na papier, żeby nie było, że nie segreguję). Opis był intrygujący ale autorka niestety nie podołała i nie była w stanie wejść w buty i umysł mężczyzny. Jej Adam jest równie bezpłciowy co żałosny, ale nie wzbudza w czytelniku empatii. Raczej mordercze instynkty, którymi wiedziona z przyjemnością przebiłabym książkę kłem bazyliszka. By ostatecznie zabić to zło i uchronić innych przed wydaniem pieniędzy na coś równie miałkiego, tendencyjnego i - co najgorsze - napisanego drewnianym, nie sprawiającym ani krzty przyjemności językiem.

Może i miało łamać stereotyp, ale tylko go utrwaliło. Pana Dulskiego już wszyscy znamy. Ale on jest przynajmniej sympatyczny.