Kaznodzieja: Zdarzyło się w Teksasie

Preacher: Gone to Texas
Ennis, kanodzieja
komiksy
shady88

Pewien teksański pastor zostaje opanowany przez nieziemski byt, który jest zagrożeniem dla samego Boga, gdyż łączy w sobie siłę Nieba i Piekła. Pastor postanawia odnaleźć Boga, aby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, ale wędrówka zapowiada się na długą, gdyż okazuje się, że Bóg... odszedł i nikt nie wie, dokąd.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl

Beremis | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Wow, robi na prawdę spore wrażenie, pozycja obok której obojętnie nie da rady przejść. I jeden z nielicznych komiksów gdzie strona graficzna (choć dobra) schodzi na drugi plan w stosunku do historii.
Warto.

Wkp | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy
Przeczytana: 28 marca 2014

Z Nieba ucieka byt zwany Genesis. Aniołowie w obawie do czego mogłoby dojść, gdyby połączył się z ludzką duszą, wysyłają za nim Świętego od morderców. Niestety Genesis łączy się z kaznodzieją, Jessem Custerem, dając mu niemal boską moc.Teraz Jesse stara się odkryć pewną wielką tajemnicę, z pomocą swojej byłej, a także irlandzkiego wampira...

Kaznodzieja to komiks kultowy. Dzieło, które powinien poznać każdy, kto komiks ceni, a nie boi się kontrowersji. Scenariusz bowiem to szczyt możliwości Gartha Ennisa, który za cel objął sobie szokowanie czytelników. Szokowanie, ale nie dla samego szoku, a żeby coś tym przekazać. W tym pierwszym tomie (a raczej połówce tomu pierwszego, bowiem polską edycję tak właśnie podzielono) raczy więc nas m.in. zoofilią, obrazoburczym (ale jeszcze nie przekraczającym bariery bluźnierstwa) podejściem do wiary, alkoholizmem, krwią, przemocą, kastracją, samobójstwem... A to tylko część kwestii, które twórca "Pielgrzyma" porusza z masochistycznym...

Marek Adamkiewicz | 2015-08-01

Bardzo ciekawy tytuł. To co od razu rzuca się w oczy to świetnie wykreowani bohaterowie, zarówno ten tytułowy, jak i właściwie cała reszta. Fabuła wciąga od samego początku, od tej historii praktycznie nie można się oderwać. Całość wygląda bardzo dobrze także pod względem graficznym, choć trzeba przyznać, że na pierwszym planie stoi tu jednak fabuła. Ciekawy jestem w jakim kierunku pójdzie to wszystko dalej, niebawem będę się przekonywał.

Kofi | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Nie jestem wielkim entuzjastą komiksów, ale o Kaznodziei usłyszałem już dawno. Problem w tym, że zebranie wszystkich albumów łatwe nie jest. Teraz wiem, że było warto. Kaznodzieja to nie zwyczajny komiks, to arcydzieło! Dzieło kultowe, szalone, brutalne jak cholera, pełne bluzgów i krwi, a zarazem inteligentne i szydercze. Dawno nie spotkałem tak charyzmatycznych bohaterów. Już sam pomysł wyjścia dla fabuły jest genialny, podobnie jak sposób prowadzenia narracji i kreska rysownika. Polecam każdemu kto nie boi się odważnych tematów.

shady88 | 2011-01-20

Przyznam, iż od zawsze traktowałem komiksy jakoś coś trywialnego i niegodnego uwagi, ale po przeczytaniu "Kaznodziei" uświadomiłem sobie jak wielkim ignorantem w tej kwestii byłem.

"Kaznodzieja" to komiks z najwyższej półki, historia w nim opowiedziana bije na głowę wiele książek, które w swym życiu miałem okazję przeczytać. Więc zamiast wyliczać zalety fabuły czy kreacji postaci, wolę po prostu napisać, iż mogę zagwarantować, że na pewno wielu z was sięgnie po niego kilkakrotnie.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-30

Czaderska seria komiksowa. To lepsze niż książka, lepsze niż film... Bardzo mądra, antyreligijna opowieść, mieszająca konwencje pop-kulturowe. Pozycja ABSOLUTNIE obowiązkowa. Porywający super czad-komando!

Chris_Carrion | 2012-11-29

Bardzo mocne rozpoczęcie serii. Bardzo lubię pokręconą wyobraźnię Ennisa.

Akcja, przemoc, czarny humor, barwni bohaterowie, pop-kultura, motyw poszukiwania Boga, anioły, demony, John Wayne, no i oczywiście jedno z moich ulubiony przedstawień wampira w literaturze.

Kreska Dillona OK, pasuje tutaj, przynajmniej z takim kolorowaniem (w 'Punisherze' już mniej mi się podobała. Winię za to kolorystę).
Okładki Fabry'ego czasem wydaja mi się bardzo dobre, a czasem dziwne i lekko, z braku lepszego słowa, karykaturalne.

Ostrzegam przed wulgarnym językiem, brutalnymi scenami i treściami które mogą być uznane za bluźniercze.

Maksymilian Sypniewski | 2015-10-30
Na półkach: Komiksy, Przeczytane

absolutne arcydzieło... nie da się tego komiksu porównać z żadnym innym... swoją drogą nie rozumiem dlaczego egmont tego nie wznawia... cały nakład poszedłby w jeden dzień...

Puma | 2014-05-05
Na półkach: (2014), Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2014

Nie lubiłam komiksów. Kojarzyły mi się z gazetami dla dzieci typu Kaczor Donald... ale dałam się namówić. Kolega wpierał mi, że to coś całkowicie innego. Świetne rysunki, zabawne teksty, momentami trochę straszne, a nawet przerażające. Całość pochłonięta w ciągu jednego dnia z wielkim niedosytem. Zdecydowanie mogę polecić.

trycha | 2014-02-17

Co można napisać o tej serii? Poza tym, że jest kultowa, obrazoburcza, zabawna i szalenie wciągająca? Jeszcze całe morze superlatyw. I żadna nie będzie przesadzona.