Różne postawy. Życie Leonarda Cohena

Tłumaczenie: Wojciech Fladziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Various Positions - A Life Of Leonard Cohen
83-7255-438-2
Grzegorz Bryk

Leonard Cohen, poeta, pieśniarz, prozaik, stał się jedną z kultowych postaci w Kanadzie i Europie. Kanadyjski Żyd, znawca Tory, interesujący się chrześcijaństwem, a jednocześnie wieloletni wyznawca buddyzmu - wszystko to znajduje pośrednio odzwierciedlenie w niezwykłej osobowości i twórczości barda. Jest w niej sporo smutku i autentyczności odległej od tanich komercyjnych chwytów: nic więc...

Jest w niej sporo smutku i autentyczności odległej od tanich komercyjnych chwytów: nic więc dziwnego, że określano Cohena jako "sprzedawcę rozpaczy", "piewcę pesymizmu", a jego muzykę jako "podcinającą żyły".

Burzliwe życie uczuciowe, powracające depresje, wzloty i upadki składają się na fascynującą biografię jednej z najważniejszych postaci pop-kultury. Po lekturze tej książki, obfitującej w nieznane do tej pory szczegóły z życia artysty, melancholijne i głęboko sentymentalne słowa jego piosenek nabierają nowego, jeszcze bardziej intrygującego znaczenia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.leonardcohen.art.pl/other.php?other_id=1

Ida | 2015-09-26
Na półkach: Jednorazowe, Przeczytane

Piosenki Leonarda Cohena zawsze lubiłam, stąd i moja ciekawosc, kim jest sam autor i ich wykonawca. Niestety jest to biografia, z gatunku tych, które czyta się dosyc opornie, przynajmniej mnie nie szło. Już sam początek mocno zapełniony datami, mnóstwem tytułów, nazw. Wiem, wiem, to jest przciez taki gatunek, ale wiem też, że możnaby napisac to lzej, bo i samo zycie Cohena należy do cięzkich. Czytając dzwigamy więc podwójny cięzar; formy i treści. Cohen zawsze tajemniczy, w swoich piosenkach smutny i zamyślony. Teraz dotarło do mnie, że to skutek również jego problemów ze zdrowiem. Nie lubię plotkarskich gazet i portali i pewnie trudno w to uwierzyc, ale naprawde nie wiedziałam, że zmaga się od młodosci z psychozą maniakalno-depresyjna. Cóż, teraz jego głos wyda mi się jeszcze bardziej smutny, ale słuchac i tak będę, bo jego ciepła, niska barwa, mimo wszystko uspokaja. A biografię, może ktoś kiedyś napisze inaczej, tak, by też chciało się czytac...

| 2016-11-19
pawelpe | 2016-04-04