Różne postawy. Życie Leonarda Cohena

2000-01-01
83-7255-438-2
Wojciech Fladziński
Cohen Leonard Leonard Cohen biografia muzyka poezja

Piosenki Leonarda Cohena zawsze lubiłam, stąd i moja ciekawosc, kim jest sam autor i ich wykonawca. Niestety jest to biografia, z gatunku tych, które czyta się dosyc opornie, przynajmniej mnie nie szło. Już sam początek mocno zapełniony datami, mnóstwem tytułów, nazw. Wiem, wiem, to jest przciez taki gatunek, ale wiem też, że możnaby napisac to lzej, bo i samo zycie Cohena należy do cięzkich. Czytając dzwigamy więc podwójny cięzar; formy i treści. Cohen zawsze tajemniczy, w swoich piosenkach smutny i zamyślony. Teraz dotarło do mnie, że to skutek również jego problemów ze zdrowiem. Nie lubię plotkarskich gazet i portali i pewnie trudno w to uwierzyc, ale naprawde nie wiedziałam, że zmaga się od młodosci z psychozą maniakalno-depresyjna. Cóż, teraz jego głos wyda mi się jeszcze bardziej smutny, ale słuchac i tak będę, bo jego ciepła, niska barwa, mimo wszystko uspokaja. A biografię, może ktoś kiedyś napisze inaczej, tak, by też chciało się czytac...

Życiorys bogaty, ale przekaz suchy, nużący. Zalew informacji wywołuje chaos, po kilku stronach czytelnik się gubi lub po prostu zapomina, co było wcześniej.

• Biografie
  • Muzyka