W krzywym zwierciadle. Wybór francuskiej średniowiecznej literatury satyrycznej

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0461-X
Francja, Średniowiecze, literatura
satyra
Malwina

red. M. Frankowska-Terlecka, T. Giermak-Zielińska Piśmiennictwo francuskiego średniowiecza jest w Polsce znane głównie z przekładów literatury rycerskiej i dworskiej. Nie są natomiast znane polskiemu czytelnikowi utwory o charakterze komicznym i satyrycznym, powstałe w XIII wieku w kręgu kultury miejskiej. Antologia zawiera wybór takich utworów, po raz pierwszy przełożonych na język polski....

red. M. Frankowska-Terlecka, T. Giermak-Zielińska

Piśmiennictwo francuskiego średniowiecza jest w Polsce znane głównie z przekładów literatury rycerskiej i dworskiej. Nie są natomiast znane polskiemu czytelnikowi utwory o charakterze komicznym i satyrycznym, powstałe w XIII wieku w kręgu kultury miejskiej. Antologia zawiera wybór takich utworów, po raz pierwszy przełożonych na język polski. Są to mianowicie fragmenty Powieści o lisie, dwadzieścia Powiastek, poezje Rutebeufa poświęcone ówczesnym problemom politycznym i społecznym oraz Bitwa siedmiu sztuk, satyryczny poemat odzwierciedlający procesy zachodzące w średniowiecznych uniwersytetach. Antologia ma charakter popularno-naukowy i jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych tradycją kultury europejskiej.

źródło opisu: poczytaj.pl

źródło okładki: poczytaj.pl

comafan | 2015-02-13

Doskonała książka !!! Przekłady w moim odczuciu są wierne, liczba wersów naprawdę zgadza się z liczbą wersów we francuskich oryginałach !!! Cieszę się, że dzieło to ujrzało światło dzienne!!!

frenchie_czyta | 2015-01-25

Tłumaczenie francusko-polskie nie jest zniewalające.

bzowa_babuleńka | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015