Zakątek Fredzi Phi-Phi

The House at Pooh Corner
8322206305
chatka, puchatka
Róża_Bzowa

Przygody bohaterów, znanych wszystkim dzieciom z Disneyowskiego serialu. Spotkamy tam sympatycznego misia, królika, prosiaczka i innych.

źródło opisu: http://www.aurelus.pl/ZAKATEK_FREDZI_PHI_PHI_AAMilne-2390.html

źródło okładki: http://www.aurelus.pl/ZAKATEK_FREDZI_PHI_PHI_AAMilne-2390.html

książek: 1939
Luna | 2015-10-02
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2015

Wprawdzie książek o Kubusiu Puchatku nie czytałam, znane były mi tylko krótkie filmy animowane. Jednak polskie tłumaczenie filmów bazuje na tłumaczeniu książki (co jest zjawiskiem normalnym i właściwym, zwłaszcza, że tłumaczenie Ireny Tuwim jest uznawane za kanoniczne), a więc w ten sposób siłą rzeczy poznałam Tuwimowe słownictwo. Kubuś Puchatek, Krzysiu, Kłapouszek, Kangurzyca i Maleństwo, Tygrys, Sowa Przemądrzała, Stumilowy Las - kto nie zna tych nazw własnych? U Moniki Adamczyk-Garbowskiej zamienili się oni w Fredzię Phi Phi, Krzysztofa Robina, Iijaa, Kangę i Gurka, Tygrysik, Sowę, Stuakrowy Las. Są to wersje w pełni poprawne, ale nietypowe dla polskiego ucha. W końcu na tłumaczeniu siostry Tuwima wychowały się całe pokolenia Polaków. A nie znała ona zbyt dobrze angielskiego, więc tam, gdzie nie wiedziała do końca, o co chodzi lub nie umiała przełożyć, dopisywała coś własnego, podpierając się często polskimi realiami. Monika Adamczyk tego nie robi, wykonała poprawne...

Małgorzata | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Książka wzorowana na przygodach Kubusia Puchatka,przy czytaniu dwóch pierwszych rozdziałów ubawiłam się do łez:-)Poźniej już było trochę gorzej,drażniła mnie postać Iijaa(jako Osiołka)-nadęty i zarozumiały,obrażający pozostałe zwierzątka. Przygoda z próbą zgubienia Tygrysika wywarła na mnie negatywne wrażenie,przecież to już było w Kubusiu Puchatku,napisane w mniej sympatyczny sposób.Podobnie jak inne przygody.Zdecydowanie Miś Phi przegrywa bitwę z Puchatkiem.

Agnieszka | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Wpadała mi w ręce przypadkiem, przeczytałam z wielką przyjemnością. Uśmiałam się jak zawsze.
Wolę Kubusia od Fredzi, przeszkadza mi ten rodzaj żeński, ale to jedyna rzecz w tłumaczeniu, która przeszkadza mi wyraźnie. Niektóre mruczanki brzmią naprawdę świetnie.

Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

wiem, że autorce przekładu dostało się za Fredzię; ale bo i trzeba nie lada odwagi, żeby przerobić swojskiego Krzysia w nieco nadętego Krzysztofa Robina, osła Kłapouchego w ...IIjaa(!), a biednego Puchatka w Phi. I za tę odwagę brawa dla tłumaczki

lemontree | 2015-06-29
katasza | 2013-12-29