Skandal w Wesołych Bagniskach

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
830602334X
powieść
Marek

Książka sensacyjna z elementami powieści grozy, doprawiona charakterystyczną dla autora parodystycznością, bawi i fascynuje atmosferą niesamowitości, niespodziewanymi zwrotami akcji, barwnością postaci bohaterów.
Akcja rozgrywa się we wczesnych latach 20. w odludnej kresowej okolicy, w majątku, który przeżył najazd wojsk bolszewickich.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Skandal, że młoda pani Agnieszka powiesiła się. Skandal, że zdradziła męża. Skandal, że jej kochankiem był przyjaciel domu. Skandal, że popełnił tu samobójstwo bolszewicki oficer. Co za skandalizujące miejsce o ironicznej nazwie. Bagniska są zawsze okropne, ale żeby były wesołe?
W całym domu wieje grozą. Snują się cienie. Czy to duchy? Czy może wyobraźnia płata figle domownikom? Akcja toczy się szybko i ma nieoczekiwane zwroty.
Sięgnęłam po książkę, bo chciałam dowiedzieć się jak to było z tą panią Agnieszką - moją imienniczką. Do tego zainteresowała mnie tematyka, która jest aktualna bez względu na czasy. Studium zazdrości, rozpaczy i tchórzostwa opisane barwnym językiem Choromańskiego.

KarolKa | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Taki trochę śmieszno-smutny ten skandal! Jest to powieść chyba doszczętnie zapomniana, a szkoda! Choromański ma swój specyficzny (wyjątkowy!) styl! Umie budować napięcie, uposaża powieść w niezliczone niedookreślenia i wciąga czytelnika w swoją fabularną grę..

Jest coś wspólnego z "Zazdrością i medycyną". Ponownie wykorzystuje motyw trójkąta małżeńskiego, który u Choromańskiego zdaje się zyskiwać nowe oblicze! Ponownie mamy ponurą atmosferę i..dziwnych bohaterów!

Bagniska są miejscem zapomnianym przez Boga - choć obecna jest plebania, której przewodniczy "ryczący" ksiądz proboszcz! Na antypodach do duchownego przedstawiony został komunista - największe źródło komizmu w powieści, postać bytująca za pomocą wspomnień bohaterów. Kokaina, dzika kuna, tyfus, alkoholik, oj dziwna to powieść :)

Patrycja | 2011-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Daje pięc ale zdaje sobie sprawę, ze nie jest to książka genialna. Może nawet jest słaba. Lubię ją za jesienny nastrój, rozpad i zgniliznę :)
No i za krasnoarmistę, który odstrzelił nos Matce Boskiej :)

gggagg | 2011-10-09

Absolutnie odlotowe czytałem ze 3 razy.

Andoola | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGBT