Grek szuka Greczynki

Grieche sucht Griechin. Eine Prosakomödie
literatura piękna

źródło okładki: allegro.pl

Miss_Understood | 2014-07-19

Trafiłem na ten zbiór przypadkiem, podpatrując kiedyś listę książek jednego z użytkowników lubimyczytac. Dowiedziawszy się kim był Durrenmatt nie miałem już obaw co do jakości lektury. Najsłynniejsze opowiadanie "Obietnica" jest, paradoksalnie, najsłabsze (nie mówię, że jest złe! ale w towarzystwie fantastycznych "Kraksy" oraz "Sędziego i jego kata" wypada blado). Jedyne co mogę zarzucić czterem historiom to zbytnia oczywistość (naprawdę nigdy mi się nie zdarzyło bym domyślił się rozwiązania po paru stronach) i czasami zbędne moralizowanie. Nie chcę jednak nikogo zniechęcać, naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, nie będzie to czas zmarnowany.

jestemtu | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Bardzo dobre opowiadania, super klimat. Niby groteska i absurd (choć przede wszystkim sroga kpina z mózgu oraz przerostu logiki, którego skutkiem jest jej deformacja i antylogika...) to jednak jakoś tak poważnie, cieżko i przytłaczająco.
Cieszę się, że przypomniałem sobie jak bardzo zawsze podobały mi się "dramaty", dawno nie sięgałem.

Najlepsze słowa z książki: "stelefonujemy się", "wyelegantowana piekarzowa", "człeczyna".

Alkestis | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Książka przedziwna. Obietnicę i Kraksę czytało się z zapartym tchem. Pierwsze z tych opowiadań to powieść kryminalna. Nieprzewidywalna, wymykająca się wszelkim schematom. Kolejami losu bohaterów rządzi nie tyle logika co przypadek. Już od pierwszych stron czułam się częścią misternie budowanego przez Durrenmatta świata, w którym o losie głównych bohaterów przesądzają ich obsesje.

Kraksa to z kolei opis niesamowitego wieczoru czterech starszych panów i ich gry- niewinnej z pozoru zabawy, która zadecydowała o losach piątego, przypadkowego uczestnika wieczoru.

Sędzia i jego kat to moje ulubione opowiadanie ze zbioru. To powieść o tym jak wydarzenia z przeszłości wpływają na nasze teraźniejsze życie. I tutaj każde wydarzenie ma drugie dno, a bohaterowie przeróżne oblicza. Trudno tu o jednoznaczną moralną ocenę zachowania zarówno tych "dobrych" jak i "złych".

Grek szuka Greczynki odbiega charakterem od pozostałych opowiadań. Czytając to opowiadanie znalazłam się w świecie w którym...