Wojna domowa

Tłumaczenie: Mieczysław Brożek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Przekładów z Literatury Starożytnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Secesja
Pharsalia (Bellum civile)
klasyka
Collony

Epopeja historyczna w 10 księgach dotycząca wojny domowej między Pompejuszem a Cezarem, zakończona klęską pierwszego pod Farsalos w 48 roku p.n.e.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

,,Wojna domowa" to wspaniały poemat, niestety niedokończony z powodu nagłej śmierci autora, o wojnie pomiędzy Cezarem a Pompejuszem. Autor jednoznacznie potępia motywy obu stron, chociaż wyraźnie popiera sprawę republikanów. Akcja obejmuje dokładnie wszystkie działania wojenne od przekroczenia Rubikonu, aż do wkroczenia Cezara do Aleksandrii, przez co dotarcie do tego, niezbyt przełomowego momentu, wzbudziło we mnie wielki niedosyt. Dzieło Lukana ma dużą wartość historyczną, jednak to przede wszystkim opowieść o okropieństwie i bezsensowności wojny, która nigdy nie przynosi ze sobą nic dobrego. Ze względu na dramatyczny i emocjonalny styl pisarza, czytałem ją z zapartym tchem.

Martin Filip | 2015-09-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane