Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Anneusz Lukan
Poeta rzymski, bratanek Seneki Młodszego, wnuk Seneki Starszego. Urodził się w Kordowie, na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Za udział w spisku Pizona na życie Nerona został zmuszony do samobójstwa.
Z twórczości Lukana pozostała jedynie niedokończona Pharsalia - epopeja historyczna w 10 księgach dotycząca wojny domowej między Pompejuszem a Cezarem, zakończona klęską tego pierwszego pod Farsalos w 48 roku p.n.e.
Oprócz tytułu Farsalia manuskrypty przekazują też alternatywny tytuł Bellum civile lub De bello civili. Z tego utworu pochodzi zwrot ferro et igni (ogniem i mieczem), w kontekście działań Cezara, który wolałby podbić i spustoszyć kraj przeciwnika niż zająć go bez walki. Tego zwrotu użył Henryk Sienkiewicz jako tytułu pierwszej części swojej Trylogii.
Lukan - jako uczestnik uczt cesarskich - pojawia się w powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
Farsalię tłumaczyli: Wojciech Stanisław Chrościński (1690), który napisał również jej Kontynuację (1693), Jan Alan Bardziński (1691) oraz Mieczysław Brożek (1994).
- 8 przeczytało książki autora
- 19 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Odłożył insygnia królewskie i słudze porwawszy odzienie włożył na siebie i poszedł. W niebezpieczeństwie królowi lepiej udawać biednego. O ileż więc bezpieczniej niż świata panowie prawdziwy żyje biedak!
Odłożył insygnia królewskie i słudze porwawszy odzienie włożył na siebie i poszedł. W niebezpieczeństwie królowi lepiej udawać biednego. O i...
Rozwiń ZwińTłum głodny lękać się nie umie.
Tłum głodny lękać się nie umie.
Gdzie masy grzeszą, tam wina zostaje bezkarna.
Gdzie masy grzeszą, tam wina zostaje bezkarna.
DYSKUSJE