Najnowsza historia Polski 1914-1993 Tom 2

7 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7129-178-7
historia
Agnieszka

Drugi tom Najnowszej historii Polski 1914-1993 obejmuje okres od zakończenia wojny do wyborów parlamentarnych we wrześniu 1993 r. W rozważaniach autora nad kolejnymi etapami historii PRL, które charakteryzowały się większym lub mniejszym ubezwłasnowolnieniem społeczeństwa, przewija się wątek narodowego oporu. Miewał on różne natężenie i przybierał rozmaite formy, jednak zawsze stanowił istotny czynnik naszego życia społecznego i kulturalnego - aż do czasu, gdy wydarzenia Sierpnia 1980 nadały mu już całkowicie nową jakość. Historia szesnastu miesięcy "Solidarności", okresu stanu wojennego i następujących po nim lat erozji władzy, wreszcie transformacji PRL w RP (1989-1993) - składają się na ostatnią część tej pasjonującej książki.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: skan z oryginału

sanzios | 2014-11-15
Przeczytana: 08 listopada 2014

Moim zdaniem jedna z najlepszych książek historycznych. Powinien przeczytać ją każdy kto chce poznać realia panujące w dzisiejszych czasach. Bez ogródek pokazuje zakłamaniem, obłudę poprzedniego systemu. Poznamy dzięki niej zarówno prawdziwych Patriotów jak i tych stojących po drugiej stronie barykady. Szeroko opisuje nie tylko aspekty polityczne tamtego okresu, ale również gospodarcze, kulturalne i społeczne.

Lektura obowiązkowa

Paszeko | 2017-03-05