Najnowsza historia Polski 1914-1993 Tom 2

1995-01-01
1995-01-01
83-7129-178-7
PRL opozycja demokratyczna Solidarność III Rzeczpospolita

O ile pierwszy tom tego dzieła był dla mnie trudny z uwagi na język i cały ten aparat naukowy, który zawierał to tom niniejszy był w zasadzie nie do przebrnięcia. Dlatego, że dotykał okresu w historii Polski który jeszcze w liceum wydawał mi się zwyczajnie nudny. Myślałem, że ciekawa historia kończy się wraz z końcem drugiej wojny światowej. Dzisiaj jednak postrzegam to zupełnie inaczej i wiem, że najlepsze jest to co dzieje się teraz. Wtedy tego nie rozumiałem. Historia to była dla mnie tylko przeszłość, najlepiej jak najbardziej odległa. Dlatego nie potrafiłem docenić tej książki. Pewnie już do niej nie wrócę. Pozostanie dla mnie miłym wspomnieniem kontaktu z prawdziwie naukową historią.

Moim zdaniem jedna z najlepszych książek historycznych. Powinien przeczytać ją każdy kto chce poznać realia panujące w dzisiejszych czasach. Bez ogródek pokazuje zakłamaniem, obłudę poprzedniego systemu. Poznamy dzięki niej zarówno prawdziwych Patriotów jak i tych stojących po drugiej stronie barykady. Szeroko opisuje nie tylko aspekty polityczne tamtego okresu, ale również gospodarcze, kulturalne i społeczne.

Lektura obowiązkowa

• Półka nr 05