Leśne głupki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolorowe Bajki Nowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bajka
978-83-61824-33-6
Dorota_1988

"Na gałęziach, zbite w kupki, siedzą sobie Leśne Głupki, siedzą sobie dniem i nocą, siedzą - lecz nikt nie wie, po co... ". Wedle zamieszczonego w książce słowniczka Leśne Głupki to "wspaniałe, cudowne stworzenia, serdecznie zaprzyjaźnione z autorką; żyją zazwyczaj w lesie, ale czasami można je spotkać zupełnie gdzie indziej". Leśne Głupki bynajmniej nie są głupie. Wręcz przeciwnie! Potrafią dokonać rzeczy niezwykłych: wysyłają w kosmos smoka Gaudentego herbu Wacek, wykradają tęczę uwięzioną przez potwora z brudnej rury i rozprawiają się z jędzą ze stolicy, "świat ratując od zagłady". Każda przygoda to osobna rymowana bajka, pełna humoru, językowych zabaw i dowcipnych ilustracji (słynne "kolaże autorki wyklejane we wtorki"). Książka została wpisana przez Fundację ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom" na Złotą Listę książek rekomendowanych do głośnego czytania dla dzieci od lat 4.

Basia_Pelc | 2013-10-25
Przeczytana: październik 2013

Ilustracje są świetne, tekst też niczego sobie, ale same słowo głupki, to dla mnie tragedia!!! Jak można uczyć dziecka od maleńkiego że słowo "Głupek" to nic złego. Powtarzane jest one w tekstach non stop. Takiej lekturze mówię NIE! Moja 3 letnia córka ma później mówić do koleżanek, kolegów z przedszkola: Wy głupki!
Może się nie znam na żartach, ale dla mnie to niesmaczne i oburzające. Podziękuję.

Na półkach: Przeczytane, Bajka

Tę książkę przeczytałyśmy z Alą tuż przed snem. Bo choć jest dość gruba i ma sporo tekstu czas przy niej jakoś szybciej płynie.

Leśne Głupki to małe istotki, które nie wiem czemu strasznie przypominają mi muminki.

"Na gałęziach, zbite w kupki,
siedzą sobie Leśne Głupki,
siedzą sobie dniem i nocą,
siedzą - lecz nikt nie wie po co."

W książce znajduje się trzy opowiadania, w której bohaterami są właśnie te małe postacie. Za każdym razem beztrosko spędzany czas naszych bohaterów przerywa głośny lament jednego z nich, który ogłasza swym towarzyszom straszne wieści. Raz powodem zmartwień Leśnych Głupków jest smok, który chce pożreć całą ziemie. Innym razem jędza, która zamieniała wszystkich w żaby. Nasze smyki mają więc stale pełne ręce roboty by ratować świat z opresji. A, że mają naprawdę ciekawe pomysły, to za każdym razem świetnie sobie z tym problemem radzą.

Książka jest bardzo kolorowa. A tekst w niej zawarty to głównie dialog jej bohaterów. A żeby było ciekawiej - wszystko...

Gosia Stańczyk | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

"Leśne głupki" Małgorzaty Strzałkowskiej mogłabym czytać codziennie.

Książka mnie urzekła od pierwszej chwili. Wartka, dowcipna poezja. Autentyczny, bogaty język, który w pierwszej chwili wydaje się trudny dla dzieci, ale z mojego doświadczenia wynika, że dzieci łapią wszystko z kontekstu. Syn zasmakował za trzecim podejściem, kiedy zauważył, że wiersze stanowią opowieść. W epilogu, razem ze mną wykrzykiwał "Biada, bracia! Biada! biada!".

Ważną częścią książki są ilustracje-kolaże.

Odnosząc się do obaw innych recenzentów, chciałabym powiedzieć, że nie uważam, żeby używanie słowa "głupki" w takim kontekście, jak czyni to autorka mogło spowodować, że dzieci będą używać go w stosunku do rówieśników. "Leśne Głupki" - to określenie dowcipne, ciepłe, wręcz pieszczotliwe. Książka pozwala na wytworzenie zupełnie innych konotacji tego słowa niż te pogardliwe, obraźliwe.

barakuda1205 | 2013-02-11

„Na gałęziach, zbite w kupki
Siedzą sobie leśne głupki
Siedzą sobie dniem i nocą
Siedzą, lecz nikt nie wie po co”.
Tymi słowami zaczyna się ta książeczka i płynie dalej tym samym miłym dla ucha i przyjemnym w czytaniu rytmem.
Gdy zobaczyłam tę książkę w sklepie, moją pierwszą myślą było: „Kto u licha pisze książkę dla dzieci i w tytule daje słowo głupek?”. Ze względu na piękną ilustrację postanowiłam jej się jednak przyjrzeć i z tyłu wyczytałam, że jest polecana przez Fundacje ABCXXI, więc postanowiłam dać jej szansę.
Zajrzałam do środka, a tam przepiękne kolaże Autorki ilustrujące treść bajek, wykorzystujące motywy kwiatowe, warzywne i różne inne.
Bajki w książce są trzy: o potworze Gaudentym Wacku, który ziemię zetrzeć chciał na placek; o smoku, który tapetował tęczą rurę; o najprawdziwszej jędzy z bajki, co ma na nosie trzy kurzajki. Do tego na samym końcu jest krótki słowniczek w zabawny sposób wyjaśniający co trudniejsze słowa użyte w książce.
My się w tej książce...

Asia-Polihymnia | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

Bardzo lubię zarówno wierszyki pani Małgorzaty Strzałkowskiej, jak i jej cudne kolaże (które zresztą bardzo inspirują mi artystycznie córkę ;-) ).

Meowth | 2016-02-08
Agata | 2015-09-14