Miłości Sinobrodego

Wydawnictwo: Międzymorze
8 (12 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ljubezni Sinjebradca
978-83-9298-48-2-3

Miłości Sinobrodego to pierwszoosobowa opowieść programisty komputerowego, yuppie, który poznaje striptizerkę Emirę po tym, jak zostawia go dziewczyna, Sonja. Inspektor Kuzmanovič odkrywa, że bez śladu zniknęły cztery byłe dziewczyny programisty, Sidika, Sabina, Marta i Sonja. Yuppie trafia do tymczasowego aresztu, a inspektor znajduje cztery książki o kobietach. Zawartość książek to intymne zapiski Sinobrodego, zachowane jako wspomnienia kobiet jego życia. Czytając zapiski poznajemy wszystkie cztery historie miłosne. Sinobrody to racjonalista i materialista, który traktuje kobiety jak towar i zdobycz. Muszą być pojętne, wszystkie są z niższych warstw społecznych, samotne. On jest ich „wybawcą”, rozwiązuje ich problemy socjalne, wymagając w zamian, aby były do jego pełnej dyspozycji. Dopiero w areszcie uzmysławia sobie pustkę swojego życia.
Powieść Vinka Möderndorfera wygrała konkurs zorganizowany przez słoweńską gazetę „Dnevnik” i trafiła do sprzedawanej wraz z gazetą serią książek Powieść słoweńska (Slovenska zgodba). Miłości Sinobrodego rozpościerają się między kryminałem a powieścią detektywistyczną, podczas gdy sam autor nazwał książkę dramatem intymnym.
Miłości Sinobrodego to powieść wpisująca się w aktualne poszukiwania twórcze. Zabawa różnymi tendencjami i subtelna ewokacja starodawnej, znanej w europejskim kręgu kulturowo-cywilizacyjnym legendy o niezadowolonym narzeczonym, który zabija swoje wybranki, zostawiają możliwość czytania na różnych płaszczyznach.

źródło opisu: www.miedzymorze.pl

źródło okładki: www.miedzymorze.pl

Rozart | 2013-07-03
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Zabierając się do czytania, zupełnie nie wiedziałem czego się spodziewać. Zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Trzyma w napięciu aż do samego (bardzo interesującego) rozwiązania. Polecam!

Pola | 2016-10-30
Bzibzioh | 2015-12-17