Hitlera pogląd na świat

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Hitlers weltanschauung. Entwurf einer herrschaft
historia
Marcz

Dotychczas wspólne było wszystkim przekonanie, że nie warto prowadzić poważniejszych badań nad światopoglądem Hitlera. Skoro jednak jakieś zjawisko wywarło wpływ na historię, wówczas wszystko, a szczególnie to, co odpychające, musi zostać poddane trzeźwej analizie i zrozumiane do końca. Nigdy jeszcze żaden światopogląd prymitywizmem i brutalnością nie przewyższył i nie przewyższa tego,...

Nigdy jeszcze żaden światopogląd prymitywizmem i brutalnością nie przewyższył i nie przewyższa tego, którego środki z góry i bez osłony zakładały wyłącznie wojnę i morderstwo. Niemniej jednak stanowił on logiczną całość.

Autor nie twierdzi wcale, że światopogląd był przyczyną politycznego oddziaływania Hitlera. Nie mogło tak być, gdyż mało kto - a może nawet nikt - spośród zwolenników i współczesnych Hitlera nie zadał sobie trudu pełnego zrozumienia tego światopoglądu. Twierdzi jednak, że znajomość jego ma znaczenie decydujące dla zrozumienia Hitlera, a co za tym idzie, także niemałego odcinka niemieckiej i europejskiej historii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=2226