Magia w średniowieczu

83-7052-546-6
Historia, magia, średniowiecze, Europa
historia
christov

Dlaczego procesy czarownic odbywały się w zachodniej Europie właśnie w okresie od piętnastego do siedemnastego wieku? Dlaczego wielu przywódców religijnych i intelektualnych owej epoki popierało te prześladowania? Dlaczego procesy czarownic odbywały się w zachodniej Europie właśnie w okresie od piętnastego do siedemnastego wieku? Dlaczego wielu przywódców religijnych i intelektualnych owej epoki popierało te prześladowania?

źródło opisu: nota wydawcy

teaknight | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, średniowiecze
Przeczytana: styczeń 2014

O przyczynach prześladowania czarownic stosunkowo niewiele, autor za to zajął się wnikliwie genezą magii średniowiecza. No i są smaczki tego typu:"Ok 820 biskup Lyonu Agobard zaatakował w swych pismach zabobon, zgodnie z którym czarownicy mogą wywołać grad lub burzę z piorunami; wszak tylko Bóg - dowodził - sprawuje kontrolę nad pogodą. Pewnego razu mieszkańcy jego diecezji oskarżyli czterech Bogu ducha winnych biedaków, że latali w powietrzu na magicznych statkach, z których kradli plony. Agobard konkluduje smętnie, że w jego czasach rozpanoszyła się straszna głupota, gdyż chrześcijanie wierzą w rzeczy, które w lepszych czasach odrzucali nawet poganie" :D

| 2014-06-11
Kreestal | 2013-04-30