Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy

historia
Wydawnictwo Poznańskie
2008-01-01
1987-01-01
Irlandia Szkocja historia Irlandii historia Szkocji Wyspy Brytyjskie Celtowie Iroszkoci średniowiecze mediewistyka celtologia historia Europy

Są fragmenty ciekawe i są fragmenty suche, że chciałoby się popić. Dla badaczy bardziej niż czytaczy.

Czytając książki prof. Strzelczyka możemy być pewni co najmniej dwóch rzeczy: spotkamy się z pisarstwem historycznym na najwyższym poziomie oraz znajdziemy w lekturze wprost niezliczoną masę ciekawostek, z wielkim kunsztem wplecionych w tok narracji. Nie inaczej jest w pracy na temat Iroszkotów w kulturze średniowiecznej Europy. Autor, zagłębiając się w mroki wczesnego średniowiecza, wydobywa na światło dzienne wiele faktów o życiu i działalności iryjskich świętych. Wprost niebywałe jest to, jak wiele im zawdzięczamy, a jak niewiele o nich wiemy. Jak już wyżej nadmieniłem, wielką zaletą pióra Jerzego Strzelczyka jest urozmaicanie wywodu szczegółowymi anegdotami, które w żaden sposób nie prowadzą do przewlekłości podjętych wątków, a wręcz przeciwnie, "fabuła" historyczna wiele na nich zyskuje. I tak, dowiadujemy się przykładowo, iż spór o mniszą tonsurę oraz datę Wielkanocy, należały do śmiertelnie poważnych zagadnień ówczesnych czasów. Dochodziło nawet do takich absurdów, że pewna para królewska na ziemi angielskiej obchodziła osobno dzień Wielkanocy - w inny dzień królowa, w inny jej małżonek (s. 34/35, 77). Złocisty, szlachetny trunek, jakim jest piwo, miał w IX w. nieprzejednanego wroga w osobie Seduliusza Szkota (s. 236). Z nie lada zdziwieniem można odnotować także fakt, iż w czasach głębokiego średniowiecza zdarzały się przypadki bardzo racjonalnego podejścia do spraw religii. Jedna z iryjskich krytyk zjawiska pielgrzymowania (jakże popularnego w tamtych czasach) mówi: "Nie warto pielgrzymować, modlić się w Wiecznym Mieście, gdy w sercu nie masz Boga, nie znajdziesz go w papiestwie" (s. 290). Autor poświęcił również trochę uwagi tematowi działalności najwybitniejszego myśliciela z kręgu Iroszkotów, a mianowicie Eriugeny.: "w De divisione naturae stanowisko Eriugeny jest już jasne: ogień i wszelkie mąki piekielne należy rozumieć wyłącznie w sensie przenośnym. Przecież po upadku świata materialnego pozostaną jedynie byty duchowe i grożenie im karami cielesnymi jest rzeczą śmieszną i jawną pozostałością pogańskiego przesądu. Piekło nie jest żadnym określonym miejscem, lecz żałosnym stanem świadomości potępionych. Grecy dobrze wyczuli sens piekła, nazywając je Hadesem, czyli smutkiem, podczas gdy łacinnicy mniej trafnie użyli określenia lokalizującego; infernum - miejsce znajdujące się infra terrum, pod ziemią" (s. 322/3). W związku z powyższym nasuwa się pytanie, po co Kościoły "Chrześcijańskie" brną w swoje brednie, mając na tacy to (i wiele innych) logiczne wyjaśnienie. Jest to oczywiście pytanie retoryczne, gdyż zaciemnianie obrazu, robienie z "owieczek" osłów, oraz tkanie tajemnic opartych na szantażu emocjonalnym jest istotą tych instytucji. Wracając do książki, należy polecić ją wszystkim zainteresowanym procesem tworzenia się kultury we wczesnośredniowiecznej Europie.

Nie jest to książka "do poduszki". Dla miłośników tego historycznego zagadnienia - bardzo dobra. Dla osób, które nie przepadają za średniowieczem, ale z jakiegoś powodu, chciałyby (bądź muszą) poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, może być nużąca.

Jeden z cytowanych w tej pracy przez Jerzego Strzelczyka badaczy nazwał Iroszkotów „prekursorami Europy”. Po lekturze niniejszej monografii można dojść do wniosku, że nie jest to bynajmniej twierdzenie przesadzone. Autor wprowadza czytelnika w realia wczesnośredniowiecznej Irlandii (nazywanej wówczas... Szkocją!),a następnie przedstawia kolejnych wybitnych synów tej wyspy, którzy poza ojczyzną prowadzili aktywną działalność. Zasadniczo można podzielić wymienianych w książce niniejszej Iroszkotów na dwie grupy: święci i uczeni. Po przedstawieniu ogólnego zarysu sytuacji na Szmaragdowej Wyspie, J. Strzelczyk przedstawia w kolejnych rozdziałach wybitne postacie tego oryginalnego kręgu kulturowego. Święty Patryk, dwóch świętych Kolumbanów, Wergiliusz z Salzburga, Jan Szkot Eruigena, Marian Szkot – to tylko niektórzy z wymienionych w niniejszym opracowaniu bohaterów. Autor nie poprzestaje jednak na omówieniu samych tylko biografii, ale zarazem wprowadza czytelnika w świat iroszkockiego piśmiennictwa, że wymienię tylko „Widzenie Tundala” oraz „Podróż świętego Brendana”. Bardzo interesująco ukazane zostały odrębności Kościoła iroszkockiego, który różnił się od Rzymu choćby datą Wielkanocy czy... kształtem tonsury duchownych. Mimo iż książka niezwykle obszernie przedstawia kulturowy fenomen wczesnośredniowiecznej Irlandii, czytelnik z pewnością pozostanie z pytaniem, jak to się stało, że to właśnie północno-zachodni skraj naszego kontynentu najpełniej przechował skarby starożytności.

Tomasz Babnis

W pierwszej części autor przedstawia nam proces chrystianizacji Irlandii. Po tym przechodzi do opisu działalności Iroszkotów (Irlandczyków i ludzi na których kultura i nauka Zielonej Wyspy miała duży wpływ) w Brytanii i na kontynencie.
Książkę tą czyta się lekko, mimo że jest opracowaniem naukowym często ma się wrażenie jakby była powieścią.
Autor porusza w niej kwestie do tej pory nieznane szerzej w Polsce, przytacza liczne fragmenty ze źródeł i opracowań zagranicznych.

Mimo to mam kilka zarzutów pod adresem tej książki. Po pierwsze jest to tak naprawdę przedruk wydania z 1987 roku i nie uwzględnia w treści nowszych badań Po drugie niekiedy irytują wstawki charakterystyczne dla okresu PRL np. odwołanie do pisma socjalistycznego "Robotnik". Po trzecie przypisy znajdują się na końcu a nie jak jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce pod tekstem co utrudnia czytanie. Poza tym jest ich jak na taką pracę stosunkowo mało i nieraz trzeba się nieźle naszukać w tekście właściwym by dowiedzieć się kogo autor cytował.
Niewątpliwymi zaletami książki są: Łatwy w odbiorze język i przejrzystość stawianych tez. Plusem są też źródła znajdujące się w aneksie a niepublikowane w języku polskim nigdzie indziej np. autorstwa Kolumby Młodszego, Jonasza z Bobbio czy Seduliusza Szkota.

Monografia jest godna uwagi, jednak trzeba brać pod uwagę że nie prezentuje aktualnego stanu badań gdyż nie różni się praktycznie niczym od pierwszego wydania

Autor porusza w niej kwestie do...

To moje natchnienie do pisania magisterki.

To moje natchnienie do pisania magisterki.

Bardzo ciekawe i straszliwie wciągające. Wiele rzeczy, o których zupełnie nie miałam pojęcia.

• Średniowiecze
  • Historia Średniowiecza