Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy

historyczna

Calmin | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 19 lipca 2013

W pierwszej części autor przedstawia nam proces chrystianizacji Irlandii. Po tym przechodzi do opisu działalności Iroszkotów (Irlandczyków i ludzi na których kultura i nauka Zielonej Wyspy miała duży wpływ) w Brytanii i na kontynencie.
Książkę tą czyta się lekko, mimo że jest opracowaniem naukowym często ma się wrażenie jakby była powieścią.
Autor porusza w niej kwestie do tej pory nieznane szerzej w Polsce, przytacza liczne fragmenty ze źródeł i opracowań zagranicznych.

Mimo to mam kilka zarzutów pod adresem tej książki. Po pierwsze jest to tak naprawdę przedruk wydania z 1987 roku i nie uwzględnia w treści nowszych badań Po drugie niekiedy irytują wstawki charakterystyczne dla okresu PRL np. odwołanie do pisma socjalistycznego "Robotnik". Po trzecie przypisy znajdują się na końcu a nie jak jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce pod tekstem co utrudnia czytanie. Poza tym jest ich jak na taką pracę stosunkowo mało i nieraz trzeba się nieźle naszukać w tekście właściwym by dowiedzieć się...

Elevander | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Jeden z cytowanych w tej pracy przez Jerzego Strzelczyka badaczy nazwał Iroszkotów „prekursorami Europy”. Po lekturze niniejszej monografii można dojść do wniosku, że nie jest to bynajmniej twierdzenie przesadzone. Autor wprowadza czytelnika w realia wczesnośredniowiecznej Irlandii (nazywanej wówczas... Szkocją!), a następnie przedstawia kolejnych wybitnych synów tej wyspy, którzy poza ojczyzną prowadzili aktywną działalność. Zasadniczo można podzielić wymienianych w książce niniejszej Iroszkotów na dwie grupy: święci i uczeni. Po przedstawieniu ogólnego zarysu sytuacji na Szmaragdowej Wyspie, J. Strzelczyk przedstawia w kolejnych rozdziałach wybitne postacie tego oryginalnego kręgu kulturowego. Święty Patryk, dwóch świętych Kolumbanów, Wergiliusz z Salzburga, Jan Szkot Eruigena, Marian Szkot – to tylko niektórzy z wymienionych w niniejszym opracowaniu bohaterów. Autor nie poprzestaje jednak na omówieniu samych tylko biografii, ale zarazem wprowadza czytelnika w świat iroszkockiego...

kolumban | 2015-07-18
Przeczytana: 1998 rok

To moje natchnienie do pisania magisterki.

ryszpak | 2016-08-21
Przeczytana: 1996 rok