historia
Kosa

Najlepsze współczesne opracowanie tematu. Zawiera aneks - wykroje ubiorów od XVI do XIX w.

Nie jest to publikacja nowa, więc niektóre informacje w niej zawarte zdążyły się już zdezaktualizować. W dalszym ciągu jest to jednak lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią mody.

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-16
Przeczytana: luty 2012

Ta książka to jest prawdziwe combo. Owszem, ma swoje lata, nie jest tak ładna i kolorowa jak wydawane współcześnie, ale poziom przygotowania, szczegółowość informacji, drobiazgowość opracowania - to są cechy, których dzisiejsi autorzy mogliby się uczyć na przykładzie tej książki.
Opracowanie obejmuje historię strojów od prehistorii aż do wielkiej rewolucji przemysłowej i wpływie, jaki miała na tkactwo i przemysł włókienniczy. Do tego ilustracje doskonale dobrane do tekstu, ułatwiające zrozumienie czasem nieczytelnego dla laika żargonu krawieckiego - i, kompletna rzadkość, przykładowe wykroje ubrań z różnych epok zamieszczone jako dodatek.
Niech będzie, że stara i nie tak ładna jak nowsze albumy. Ale naukowo - nie do zastąpienia.

birchgirl | 2016-09-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Obowiązkowa lektura każdego studenta projektowania. Nowe książki o tej tematyce najczęściej zawierają dużo kolorowych ilustracji i zdjęć, ale nie dorównują dokładności i szczegółowości informacji zawartych w Gutkowskiej. Ciekawe czy ktoś kiedyś podejmie się wznowienia tej pozycji, uzupełnionej o np. nowe, kolorowe ilustracje? Kupiłabym bez wahania

Rzetelne opracowanie strojów polskich, reszta również szeroko opisana; przydałaby się reedycja z kolorowymi ilustracjami, bo w tym wydaniu na prawie tysiąc stron jest zaledwie kilka barwnych wklejek. To + Boucher to duet idealny.

Inger | 2015-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Do ciągłego zaglądania :) Chciałabym mieć.

Hersylia | 2010-10-25

Nie mam ale chciałabym mieć!

Anna | 2014-09-18

świetne źródło wiedzy