Zakochany Szekspir

Tłumaczenie: Jerzy Limon
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Shakespeare in Love
83-87316-29-6
Shakespeare, Anglia
A--

Scenariusz głośnego filmu Zakochany Szekspir, uzupełniony historycznym komentarzem i bogatym wyborem ikonograficznych dokumentów z epoki. Nagrodzony siedmioma Oscarami film Zakochany Szekspir ukazał barwny i fascynujący obraz elżbietańskiej Anglii. Do sukcesu filmu niewątpliwie przyczynił się scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda wyróżniony prestiżową nagrodą nowojorskich krytyków...

Nagrodzony siedmioma Oscarami film Zakochany Szekspir ukazał barwny i fascynujący obraz elżbietańskiej Anglii. Do sukcesu filmu niewątpliwie przyczynił się scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda wyróżniony prestiżową nagrodą nowojorskich krytyków filmowych. W polskim wydaniu ten pasjonujący tekst dopełniony został komentarzami Jerzego Limona, tłumacza i wybitnego szekspirologa. Czytelnik może tu znaleźć odpowiedzi na wiele podstawowych pytań: czy Szekspir istniał w rzeczywistości i czy naprawdę był zakochany? Z książki można się również dowiedzieć, czy w czasach Szekspira rzeczywiście pito brandy i wyciąg z mandragory, ile kosztowało wówczas piwo i bilet do teatru, czy królowa Elżbieta umarła dziewicą, czy istniała piękna Viola i grzeszna Rozalinda i czy to prawda, że Szekspir zostawił w spadku swojej żonie tylko "drugie co do jakości łoże". Książka może być nie tylko przypomnieniem filmu, ale również przewodnikiem po świecie Williama Szekspira. Wydanie wzbogacono reprodukcjami rycin i obrazów z epoki elżbietańskiej.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Wkp | 2013-01-09

W Ameryce wydawanie scenariuszy znanych filmów nie jest niczym dziwnym ani rzadkim. W odróżnieniu od rynku Polskiego, gdzie zdarzyły się wydania "Kodu DaVinci" i "Sztormu stulecia" Kinga i niewielu poza tym. Czy jednak warto jest sięgać po tego typu publikacje?

"Zakochany Szekspir" swego czasu był sporym filmowym hitem. Zdobył nawet 5 Oscarów (za co, nie mam pojęcia). Więc jako zagorzały kinoman kupiłem go na DVD. Za grosze, więc zakupu nie żałuję. Za grosze również nabyłem scenariusz, raczej z chęci poznania oryginalnego zamiaru autorów, ale niestety zachwytu nie przeżyłem. Nowych scen bowiem nie ma wiele, a całość dodatkowo wydano na tanim offsetowym papierze i zilustrowano niewyraźnymi czarnobiałymi zdjęciami z filmu. Scenariuszy filmowych miałem w rękach kilka, ale żadnego tak źle wydanego.

Tak więc moja opinia będzie jedna: jeśli podobał Wam się film, podobał tak, że ciągle Wam mało, sięgnijcie po tę książeczkę. Jeśli nie, albo nie widzieliście owego obrazu, darujcie sobie....

Lenkaite | 2013-02-01
Przeczytana: kwiecień 2005

Poooorywające w wieku zieloności w głowie:) potem już mnie;)

| 2014-07-26
Safana | 2013-11-22