Zakochany Szekspir

Okładka książki Zakochany Szekspir Tom Stoppard
Okładka książki Zakochany Szekspir
Tom Stoppard Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Rzeczy beletrystyczne literatura piękna
Rzeczy beletrystyczne
Shakespeare in Love
słowo/obraz terytoria
1999-01-01
1999-01-01
1999-03-03
Jerzy Limon
Shakespeare Anglia

W mojej pracy dyplomowej zajmuję się transformacją bohaterów w filmie "Zakochany Szekspir". Szukam analogii oraz różnic w stosunku do postaci rzeczywistych.
Pomagają mi w tym biografie Szekspira, informacje o postaciach żyjących w jego otoczeniu, przeróżne opracowania oraz właśnie scenariusz filmu.
Bo właśnie tym jest ta książka. Scenariuszem z mnóstwem interesujących komentarzy, dotyczących właściwie wszystkich szczegółów produkcji tj. postaci, wydarzeń, miejsc, obyczajów etc. Jest dla mnie tak naprawdę kopalnią wiedzy o tamtych czasach, zawiera treść niezwykle interesującą i przydatną, ale jestem w stanie zrozumieć dlaczego nie cieszy się powszechną popularnością. Ludzie oglądają film i nie mają potrzeby by czytać scenariusz, często też nie interesuje ich co za owym filmem się kryje, więc nie interesują ich również wspomniane wcześniej komentarze. Sądzę, że to dlatego książka jest tak niedoceniona.
Dla mnie jednak, jest to nieoceniona pomoc w pracy i bogactwo treści o interesującej mnie postaci wielkiego dramaturga oraz czasów w jakich żył.

Daję 10/10.

Bo właśnie tym jest ta książka. Scenariuszem z mnóstwem interesujących...

Poooorywające w wieku zieloności w głowie:) potem już mnie;)

Poooorywające w wieku zieloności w głowie:) potem już mnie;)

W Ameryce wydawanie scenariuszy znanych filmów nie jest niczym dziwnym ani rzadkim. W odróżnieniu od rynku Polskiego, gdzie zdarzyły się wydania "Kodu DaVinci" i "Sztormu stulecia" Kinga i niewielu poza tym. Czy jednak warto jest sięgać po tego typu publikacje?

"Zakochany Szekspir" swego czasu był sporym filmowym hitem. Zdobył nawet 5 Oscarów (za co, nie mam pojęcia). Więc jako zagorzały kinoman kupiłem go na DVD. Za grosze, więc zakupu nie żałuję. Za grosze również nabyłem scenariusz, raczej z chęci poznania oryginalnego zamiaru autorów, ale niestety zachwytu nie przeżyłem. Nowych scen bowiem nie ma wiele, a całość dodatkowo wydano na tanim offsetowym papierze i zilustrowano niewyraźnymi czarnobiałymi zdjęciami z filmu. Scenariuszy filmowych miałem w rękach kilka, ale żadnego tak źle wydanego.

Tak więc moja opinia będzie jedna: jeśli podobał Wam się film, podobał tak, że ciągle Wam mało, sięgnijcie po tę książeczkę. Jeśli nie, albo nie widzieliście owego obrazu, darujcie sobie. Nie warto.

• Scenariusze filmowe
  • Historyczne czytanie