Instynkt pięknej Inez

Instinto de Inez
837311436X
Inez, powieść
Mini

Carlos Fuentes w tej niedużej, ale fascynującej bogactwem nastrojów i przemyśleń opowieści, mówi, że "wszystko, co ukryte, czeka po prostu na nasze uważne spojrzenie". Pozornie banalny romans, stanowiący główny wątek powieści, eksploduje dramatyzmem, skłaniając czytelnika do zastanowienia się nad zagadką mijającego czasu i odradzającej się w kolejnych wcieleniach miłości. Zagłębiając się w "podwójny", stworzony przez Fuentesa świat, znajdujemy odpowiedź na pytania, które przed nami stawia. Ale może nie będzie to odpowiedź jednoznaczna, lecz inna dla każdego z nas? Powieść zaczyna się jakby od środka - głównego bohatera poznajemy jako 93-letniego starca (niegdyś cenionego dyrygenta), wpatrującego się w pewien przedmiot, stanowiący ważny rekwizyt w całej książce. Jest to kryształowa pieczęć (autor opisuje ją dokładnie), będąca czymś w rodzaju amuletu czy symbolu doskonałości (jest okrągła i gładka). Stary dyrygent nie potrafi się bez niej obejść, chociaż z całą pewnością nie służy ona do pieczętowania czegokolwiek. Motyw pieczęci przewija się przez całą książkę. Główny wątek fabularny powieści to historia niespełnionej miłości dyrygenta i utalentowanej śpiewaczki o imieniu Inez. Historię tę poznajemy poprzez retrospekcję. Oto lata II wojny światowej, Anglia, bombardowany Londyn. Dyrygent (wówczas młody, ale już sławny) wywozi piękną Inez do nadmorskiej miejscowości, gdzie jednak miłosna przygoda nie znajdzie spełnienia, natomiast czytelnik dowiaduje się o istnieniu tajemniczej "trzeciej osoby". Jednocześnie z tym wątkiem pojawia się drugi: opowieść o związku dwojga ludzi z prehistorycznej przeszłości - będzie się ona przeplatać z historią dwojga poznanych już bohaterów. Dyrygent i śpiewaczka, po latach sukcesów artystycznych, spotykają się tylko raz, w 19 lat po pamiętnym (i na dobrą sprawę, niezrozumiałym) rozstaniu. Po wspólnym występie - jest to "Potępienie Fausta" Berlioza widzą się już tylko po to, aby się pożegnać i stwierdzić, że nie byli sobie przeznaczeni. Książka Fuentesa zadziwia nieoczekiwanymi chwytami, nagłą zmianą stylistyki i nastrojów. Wielki urok ma też subtelna analiza wątków miłosnych. Ważne miejsce w powieści zajmuje muzyka. W tle wciąż obecny jest motyw ze wspomnianego utworu Berlioza, analizowanego w ciekawy sposób. Na końcowych stronach książki żegnamy się ze starym dyrygentem, który, wiedząc, że niedługo umrze, wraca myślą do Inez i... kryształowej pieczęci.

źródło opisu: Libros, 2002

źródło okładki: http://agrochowski.pl

Alicja | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Fuentes tworzy opowieści złożone z tak wielu motywów, że przebrnięcie przez nie zdaje się przypominać symboliczną wędrówkę a-nel przez gęste prehistoryczne puszcze. Jednak szybko zauważyć można stałe punkty tej historii, wokół których nadbudowuje się akcja. Przedmioty-klucze wyznaczające najważniejsze momenty życia głównych bohaterów oraz stanowiące nawiązanie do natury człowieka opierającej się na uczuciach. W pewnym momencie wszystko - jakby dzięki naszemu instynktowi - zaczyna się wyjaśniać i układać w zgrabną, choć też wciąż nieco niejasną całość. Wtedy puszcza słów zdaje się na naszych oczach przemieniać w kurtynę, niczym w operze Inez i Gabriela, którą pragniemy odchylić. Płaską (jakby dwuwymiarową), uniwersalną i kryjącą po drugiej stronie jasną tajemnicę, do której podświadomie dążymy.

Sahara9 | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Zabrałam tę książkę w podróż pociagiem z nadzieją, że czas szybko upłynie, gdy ja oddam się pasjonującej lekturze. Już po kilku stronach wiedziałam, że tego nie wytrzymam. Nuda, nuda, przeegzaltowana nuda! Nawet jeżeli w treści jest zawarty jakikolwiek sens, to autor ukrył go tak głęboko, że czytelnik na pewno go nie odnajdzie. Jeśli autor ma ambicje literackie wysokich lotów, może powinien poszybować w kierunku poezji i w tym obszarze zamęczać ochotników-masochistów?

visenna88 | 2012-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

Po egzotycznym i zachęcającym tytule spodziewałam się prawdziwej uczty czytelniczej. Niestety, książka nie złapała mnie za serce, nie wywołała palpitacji serca, zaraz po przeczytaniu zapomniałam o jej istnieniu. Ale tak to już jest, że mistrzom stawia się poprzeczkę wysoko. Fuentes nie "doskoczył" do swojego własnego poziomu.

książek: 2077
Dorothea | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Znużyłam się...

ejotek | 2011-10-05

przemyśleniowa lektura, niby błaha, ale ukryty sens jest

AniaZ | 2016-08-07
Orelka | 2016-07-18