Ofensywa Tet 1968

9788311119529
bitwa, wojna w Wietnamie
historia
hunter

W 1968 roku wydawało się, że Amerykanie zdołają przejąć inicjatywę i w końcu zwyciężą w toczonej od lat wojnie wietnamskiej. Krwawa konfrontacja od lat przykuwała uwagę światowej opinii publicznej, wywoływała kontrowersje w samej Ameryce, a Związek Radziecki i Chiny starały się udzielać jak największego wsparcia stronie wietnamskiej. Z początkiem 1968 roku Hanoi postanowiło zmienić losy wojny i przeprowadziło na całym obszarze Wietnamu Południowego wielką ofensywę. Oddziały Vietkongu zajęły starożytną stolicę Hue, a komando straceńców-samobójców opanowało amerykańską ambasadę w Wietnamie... Ale wojna miała jeszcze trwać kilka lat.

palooh | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Dobrze napisana książka z popularno - naukowej serii "Historyczne Bitwy". Na uwagę zasługuje wykorzystanie dużej ilości anglojęzycznych tekstów źródłowych. Trzeba też zaznaczyć, że jest to uzupełniona praca magisterska, co tym bardziej pozwala oczekiwać na następną pozycję tego autora np: pracę doktorską, biorąc pod uwagę wysoką jakość opisywanej pozycji.

Yamashiro | 2016-03-25
Przeczytana: 26 marca 2016

Autor ma wyraźny dryg do pisania co powoduje, że czyta się to bardzo szybko i sprawnie. Wprowadzenie obejmujące wiadomości o regionie (warunki naturalne i historia sięgająca do Wietnamu kolonialnego, narodzin komunizmu w regionie i obecności Francuzów i konfliktach z nią związanych). Przedstawione są przyczyny i sposób (który się zmieniał) zaangażowania się USA na tym terenie. Najwięcej miejsca zajmuje, oczywiście sama ofensywa, przedstawiona szczegółowo od strony militarnej, ale także zanalizowano jej stronę polityczną, zwłaszcza jeśli chodzi o jej skutki i odbiór w Stanach oraz jej wpływ na dalsze losy zaangażowania amerykańskiego w Wietnamie. Na uwagę zasługują również wspaniałe przypisy. Jednym słowem - polecam!

| 2015-08-17

bardzo dobra.