Panama 1671

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

W dziejach Ameryki Środkowej zapisali się nie tylko Hiszpanie, lecz także Anglicy, a zwłaszcza dwóch, którym udało się przeprowadzić rajdy korsarskie zaliczane do jednych z najśmielszych w historii. Byli to Francis Drake i Henry Morgan. Zajęcie przez tego ostatniego, najpierw Portobelo w 1668 roku, a trzy lata później splądrowanie Panamy były jednymi z najbardziej udanych operacji morsko-lądowych XVII stulecia.

Ta upokarzająca dla Hiszpanów porażka nastąpiła wkrótce po Wielkim Pożarze Londynu i Wielkiej Zarazie, tak więc wiadomość o wyczynie Morgana podbudowała ciężko doświadczonych mieszkańców stolicy Anglii. Fakt, że kraj ten podpisał układ pokojowy z Hiszpanią kilka miesięcy wcześniej, niewiele znaczył. Król Karol II wysłuchał protestów ambasadora Hiszpanii, lecz odmówił odwołania gubernatora Jamajki, który zlecił rajd, i zwrócenia łupu zdobytego przez ludzi Morgana.

Ireneusz Kwartnik | 2013-07-30
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo interesująca książka opisująca nowożytne dzieje (głównie XVI-XVII wiek) małego skrawka lądu w Ameryce środkowej zwanego Panamą. Wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałem ją jednym tchem. Zawiera dużo ciekawych informacji z tamtej epoki, jak choćby to, że w Panamie próbowali się osiedlić Szkoci. Szczerze polecam!!!

Macoma | 2016-10-29

Tytułowy atak Morgana ze zagrają piratów na Panamę to jedynie epizod obejmujący kilkanaście kartek. Książka głównie opisuje barwny świat Karaibów wszelkiej maści rzezimieszkow pałętających się po tych wodach.

nrok99 | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Jeden z lepszych HB jakie wpadły mi w ręce.

mariusz | 2016-02-23
rybka | 2016-01-08