Texel 1673

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia, bitwy morskie, Texel,
Bożena

Bitwa pod Texel nie była wydarzeniem najważniejszym spośród wszystkich starć morskich w toku trzech kolejnych wojen angielsko-holenderskich. Nie była też największą w toku trzeciej z tychże wojen. Jest jednak jednym z najbardziej charakterystycznych starć morskich epoki nowożytnej. Na wodach nieopodal Texel starła się ówczesna potęga Zjednoczonych Prowincji Niderlandów i rodzące się przyszłe mocarstwo, Anglia. Spotkali się wielcy admirałowie, marynarze zaprawieni w bojach, okręty które w niejednej bitwie się już potykały. Pod Texel nie narodziła się nowa sztuka wojny morskiej, ale utrwalaniu ulegały jej najnowsze tendencje. Czasami wojny rozstrzygają się w bitwach z pozoru mniej znaczących. Książka zabiera czytelnika na wody wojny angielsko-holenderskiej, do wydarzeń, które dotąd nie doczekały się w polskiej historiografii tak pełnego ujęcia.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

awesta | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Książka może i nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Zatoka Świeża" albo "Oliwa" z marynistycznych habeków, niemniej jest to pozycja bardzo solidna i porusza mało znany na naszym rynku wydawniczym konflikt.

Jakub | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Nie jest to złe opracowanie bitwy i istotnych kontekstowo wojen - chciałbym dać więcej gwiazdek, ale nie mogę. W książce brakuje map omawianych akwenów, a fragmentami zdania są dość dziwnie składane. Pomimo przyznania się autorów, że wiedzą iż tematyka bitew morskich jest po polsku mało poruszana, zabrakło bardzo ważnych elementów: nie ma wyjaśnień klas statków, a cytowane wypowiedzi angielskich admirałów nie są przetłumaczone.

Jacek | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 02 października 2013

Dobry język, ciekawa forma, mało znany temat. To zalety. Niezbyt solidna redakcja (np. różne formy zapisu odmiany nazwisk angielskich, francuskich i holenderskich), słabe podsumowania. To wady. Całość stanowi niezłe wprowadzenie w pewien ważny fragment wojen morskich w Europie.