Panienka z okienka

Okładka książki Panienka z okienka Jadwiga Łuszczewska
Okładka książki Panienka z okienka
Jadwiga Łuszczewska Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Biblioteka Gdańska literatura dziecięca
literatura dziecięca
Biblioteka Gdańska
słowo/obraz terytoria
2008-01-01
1935-01-01
Gdańsk

Okładka książki Poetki przełomu XIX i XX wieku. Antologia Franciszka Arnsztajnowa, Maria Czerkawska, Maria Grossek Korycka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Komornicka, Maria Konopnicka, Jadwiga Łuszczewska, Zofia Nałkowska, Bronisława Ostrowska, Maryla Wolska, Kazimiera Zawistowska
Poetki przełom... Franciszka Arnsztaj...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Podróż na księżyc Michał Dymitr Krajewski, Stanisław Leszczyński, Jadwiga Łuszczewska, Józef Julian Sękowski, Teodor Tripplin, Sygurd Wiśniowski
Polska nowela ... Michał Dymitr Kraje...
Okładka książki Królowa Jadwiga czyli księga miłości. Biesiada u Ziemomysła Deotyma, Jadwiga Łuszczewska
Królowa Jadwig... Deotyma, Jadwiga Łu...

Porywająca i naiwna, jak to romanse w stylu płaszcza i szpady. Niekończące się opisy odzieży bohaterów mogą nużyć, ale atmosfera starego Gdańska i polskiej prowincji wciąga. Nie jestem do końca przekonana czy to książka dla dzieci, jak się ją zwykło kwalifikować, ze względu na język bohaterów (staropolski, łacina, etc.) i ww. opisy. Bez podstawowej wiedzy historycznej dziecku może być trudno wyobrazić sobie o czym autorka pisze. Może warto najpierw sięgnąć po ekranizację powieści (lub inny film o epoce),a potem porównać z pierwowzorem, zamiast psuć sobie radość z lektury ciągłym zaglądaniem do odnośników?

Urocza gdańska legenda miejska w stylu "Zemsty" Fredry.

Urocza gdańska legenda miejska w stylu "Zemsty" Fredry.

130/2020 (A)

130/2020 (A)

Niespodziewałam się tak ciekawej opowieści. Użyty w nim język dodaje w niej uroku i ma się wrażenie jakby człowiek był obecny podczas perypetii Koryckiego. Oczywiście pewnym minusem są długie i bardzo szczegółowe opisy ubiorów czy też otoczenia, w który rozgrywa się akcja. Aż chyba niebawem wybiorę się do Gdańska tak mnie zauroczyła pisarka.

Na półkach: , , , , , ,

Starodawny romansik, przemiesiony na ekran. Akcja lata czterdzieste XVII wieku głównie w Gdańsku. Książka o miłości i nadzieji. film 1964 r.

Przeurocza historia miłości łączącej głownych bohaterów z nutką sensacji w postaci przeciwności,jakie musieli pokonać, aby być razem. Zdecydowanie dla pasjonatów historii pisanych w odległych czasach,gdyż język tej opowieści ciężko momentami zrozumieć bez konieczności częstego zaglądania do przypisów.

dziewczyńskie czytadło z myszką :)

dziewczyńskie czytadło z myszką :)

Dziecięcych wspomnień czar. Jeden z pierwszych dozwolonych mi romansów. Opowieść spod znaku płaszcza i szpady. Ucieczki i pogonie. Spuszczanie się po linie. Przymus kontra prawdziwa miłość. No i to szczęśliwe zakończenie z odnalezieniem bogatej arystokratycznej rodziny. Robiło wówczas wrażenie. Nawet pamiętam, mama mi go czytywała jak leżałam w szpitalu, a potem był czarno - biały film. Też niezły.

Są tu trudne języki

Są tu trudne języki

To chyba pierwsza książka, jaką przeczytałam z własnej woli, dla przyjemności. Praktycznie nic z niej nie pamiętam poza tym, że zachwycił mnie klimat XVII-wieczego Gdańska.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa