rozwiń zwiń

Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty

Okładka książki Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty
Willy Israel Cohn Wydawnictwo: Via Nova historia
447 str. 7 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Kein Recht, nirgends : Breslauer Tagebucher 1933-1941 : eine Auswahl
Wydawnictwo:
Via Nova
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
447
Czas czytania
7 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360544747
Tłumacz:
Viktor Grotowicz
Tagi:
Dzienniki pamiętniki listy Żydzi Wrocław Niemcy
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
390

Na półkach: ,

Książka, od której trudno się oderwać. Autor dzienników, niemiecki Żyd mieszkający w Breslau postanowił je prowadzić z myślą dla potomnych. Od kiedy zmieniła się polityka i do władzy doszli naziści dla Żydów życie w Niemczech z każdym rokiem stawało się coraz trudniejsze. Willy postanowił rejestrować te pozornie niewielkie zmiany, które z czasem doprowadziły do całkowitego pozbawienia Żydów praw obywatelskich i majątków, a potem do próby zmiecenia tej nacji z powierzchni Ziemi.
Wielu Żydów zawczasu opuściło Rzeszę, dzięki czemu udało im się przeżyć. Willy trwał na posterunku, z różnych powodów. Po pierwsze dlatego, że bardziej czuł się Niemcem niż Żydem, dopiero z czasem świadomie wybiera żydowską tożsamość, kiedy niemiecka została mu odebrana. To jest również przyczyna, dla której trudno zdecydować mu się na emigrację - jest synem niemieckiej ziemi i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. Jedynym wyjściem, jakie bierze pod uwagę jest Palestyna, ale to nie takie proste, o ile nie jest się dwudziestoletnim pionierem.
Kolejnym argumentem jest fakt, że Willy jest z zawodu historykiem. Doskonale zna historię narodu żydowskiego - licznych pogromów i ograniczania praw obywatelskich. Na przestrzeni wieków polityka wobec Żydów była taka sama - nigdy nie było tak, że przez dłuższy czas mogli w spokoju egzystować w jednym państwie, ciągle dochodziło do starć. Myślę, że był przekonany, że nazizm przeminie, tak jak inne prądy polityczne. Zdawał sobie sprawę, że ograniczają Żydom przestrzeń do egzystencji, ale nie spodziewał się (jak i cała reszta ludzkości), że dojdzie do ostatecznego rozwiązania.
Ta książka jest ważna dla Dolnoślązaków również z innego powodu. Brakuje tu relacji z życia poprzednich mieszkańców, przestrzeń nie jest nasycona niczyimi wspomnieniami. Dzięki Willy'emu możemy poznać miasto, ale i cały Dolny Śląsk, spojrzeć na region z zupełnie innej perspektywy. Wielkie brawa dla wydawnictwa Via Nova za skrupulatne tłumaczenie wszystkich nazw ulic i miejscowości aż do ostatniej strony. Nawet jeśli nazwa powtarza się kilka razy, za każdym razem mamy w nawiasach tłumaczenie na polski.
Co mnie osobiście bardzo wzruszyło, to zachwyt autora nad malowniczością Breslau i podkreślanie uroku Ostrowa Tumskiego. Dobrze, że wciąż możemy dzielić z nim te uczucia i że w wielu miejscach Wrocław nadal wygląda tak, jak sto lat temu.

Książka, od której trudno się oderwać. Autor dzienników, niemiecki Żyd mieszkający w Breslau postanowił je prowadzić z myślą dla potomnych. Od kiedy zmieniła się polityka i do władzy doszli naziści dla Żydów życie w Niemczech z każdym rokiem stawało się coraz trudniejsze. Willy postanowił rejestrować te pozornie niewielkie zmiany, które z czasem doprowadziły do całkowitego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    15
  • Judaica
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Wrocław
    2
  • Systemy totalitarne
    1
  • XX wiek
    1
  • Tematyka Żydowska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne