Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty

historia
Viktor Grotowicz
Dzienniki pamiętniki listy Żydzi Wrocław Niemcy

Wydawnictwo absolutnie bezcenne.
Nie da się przecenić wartości historycznej tych dzienników.
Stanowią one unikatowe źródło informacji na kilku płaszczyznach tematycznych: historii III Rzeszy i nazizmu, losów społeczności żydowskiej w Niemczech lat trzydziestych i czterdziestych, czy wreszcie – historii przedwojennego i wojennego Breslau.

Dzienniki, pamiętniki i relacje...

Willy Cohn to historyk z wykształcenia i zamiłowania, naukowiec i niemiecki patriota o żydowskich korzeniach, który niemal do końca swoich dni nie potrafił zapomnieć o swej miłości do Niemiec. Jednocześnie nie potrafił zrozumieć jak on, weteran wojny światowej, odznaczony przez cesarza Wilhelma nagle stał się nikim wedle nazistowskiej propagandy.
Pamiętniki stanowią cenne...

Czytałem trochę to na siłę. Nie wiem może po prostu forma dziennika mi nie podchodzi. Obiektywnie nie da się ukryć że wiele ważnych i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Polecam zainteresowanym tą tematyką, którzy są obyci z dziennikami.

naprawdę nic ciekawego a kosztuje full kasy, nuda a nie książka

Książka, od której trudno się oderwać. Autor dzienników, niemiecki Żyd mieszkający w Breslau postanowił je prowadzić z myślą dla potomnych. Od kiedy zmieniła się polityka i do władzy doszli naziści dla Żydów życie w Niemczech z każdym rokiem stawało się coraz trudniejsze. Willy postanowił rejestrować te pozornie niewielkie zmiany, które z czasem doprowadziły do całkowitego...

Wstrząsajaca opowieść o mieście, którego już nie ma. Bardzo dokładna relacja. Opatrzona interesującym wstępem oraz wieloma przypisami w tekście. Całość bardzo plastycznie oddaje to co się wtedy działo w Breslau. Wciągająca lektura, bez dwóch zdań, obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika historii naszego miasta.

Lektura obowiązkowa.

• Judaica