Za drzwiami deszczu

Telbit
2010-03-01
2010-03-01
978-83-62252-01-5
dla kobiet współczesne kobiety literatura kobieca

Okładka książki Deskrypcje. Almanach prozy autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie Ewa Barańska, Krystyna Bęczkowska, Anatol Diaczyński, Zbigniew Domino, Włodzimierz Gąsiewski, Zdzisława Górska, Edward Guziakiewicz, Ryszard Hop, Wiesław Hop, Bogusław Kotula, Agata Linek, Mieczysław Łyp, Mariusz Marczyk, Barbara Mazurkiewicz, Ryszard Mścisz, Jerzy Nawrocki, Mirosław Osowski, Teresa Paryna, Jerzy Sułkowicz, Marta Świderska-Pelinko
Deskrypcje. Al... Ewa Barańska, Kryst...
Okładka książki Z księgi życia. Almanach poezji autorów zrzeszonych w Oddziale ZLP w Rzeszowie Janina Ataman-Gąsiewicz, Bronisława Betlej, Adam Decowski, Celina Depa, Włodzimierz Gąsiewski, Zdzisława Górska, Ryszard Jaśkowski, Halina Kurek, Krzysztof Lechowicz, Agata Linek, Mieczysław Łyp, Tadeusz Masłyk, Barbara Mazurkiewicz, Ryszard Mścisz, Mieczysław Mularski, Teresa Paryna, Edyta Pietrasz, Dawida Ryll, Bogdan Stangrodzki, Marta Świderska-Pelinko, Joanna Turczyn, Wacław Turek, Lesław Jan Urbanek, Mirosław Welz, Małgorzata Żurecka
Z księgi życia... Janina Ataman-Gąsie...

Nie byłam rozczarowana treścią, choć temat zdrad nie jest niczym nowatorskim. W dodatku treść przypominała nieco powieść Agaty Kołakowskiej pt. "Przyjaciółki", ale to dobrze, bo lubię książki tej pisarki.
Poznajemy losy trzech przyjaciółek- Lidki, Magdy i Kaśki. Każda z nich, na swój sposób, zmaga się z problemem w swoim związku. Zdrady, kłamstwa i flirty to coś, co serwują im ich faceci. Co więcej, jedna z kobiet zagięła parol na męża innej z nich... Jak to się zakończy? Zapraszam do lektury.
Czytało się dobrze, nie nudziłam się przy lekturze i mogę polecić innym.

Historia trzech przyjaciółek, ich perypetii z mężczyznami, nowych miłości, kłopotów w pracy, zdrad małżeńskich, odbudowywanie ich wzajemnych relacji. Lekka, prosta i całkiem przyjemna lektura, ale niekiedy mało spójna, niekonsekwentna, momentami banalna. Nieciekawe przeskoki akcji, wtrącone niepotrzebne wydarzenia, które nic nie wnoszą. ( 4/ 52 )

Moim zdaniem książka zupełnie przeciętna. Losy bohaterów ani mnie nie ziębiły ani nie parzyły.
Przeczytałam tylko dlatego, że nie lubię odkładać niedokończonych lektur.

Przeczytałam tylko dlatego, że nie lubię odkładać niedokończonych lektur.

Hmm.. Oceniłam książkę jako "dobrą", ale chyba w dużej mierze przez to, że po prostu dobrze się ją czytało. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele jej brakuje. Fabuła dość wciągająca, bo z każdym rozdziałem chciałam wiedzieć, co się wydarzy dalej. Niestety po dotarciu na ostatnią stronę czułam to samo - niedosyt. Zbyt wiele pozostało niewyjaśnione, dużo rozpoczętych i niedokończonych wątków. Niemniej jednak, każda czytelniczka może skorzystać z nauki jaką przekazuje powieść. Lepiej jest się przecież uczyć na błędach bohaterów książkowych niż własnych w prawdziwym życiu.

Książkę czyta się dość szybko, jednak według mnie nieco banalna. Nie przekonuje mnie ta miłość Artura do Magdy. Artur chyba nie ma żadnych wad, jest za to szarmancki, opanowany, delikatny.... Taki trochę książę z bajki. Poza tym wątek Lidki i Piotra też nie jest do końca racjonalny.

"Za drzwiami deszczu" to powieść skierowana głównie do kobiet. Myślę, że mężczyźni, którzy odważą się sięgnąć po książkę, odnajdą w niej tajemnice kobiecej duszy i sposób patrzenia na świat. Dzięki niej mogą odkryć swoje żony, narzeczone, dziewczyny na nowo.

Przedstawia losy trzech przyjaciółek: Magdy, Lidki i Kaśki. Znają się od bardzo dawna, razem pracują, razem dojrzewają do podejmowania trudnych decyzji, jakie co róż podsyła im życie.
Magda jest bardzo wrażliwa, uczuciowa i bogobojna. Trwa w małżeństwie, w którym od dawna nie układa się dobrze. Próbuje naprawić relacje z mężem, robi to jedynie ze względu na dzieci. Między małżonkami nie ma żadnych ciepłych uczuć. Jedynie pustka, samotność i niezadowolenie. Magda przypadkowo poznaje Artura, który zaczyna ją fascynować. Stoi na rozdrożu, nie wie jak postąpić. Czy wbrew swojej wierze ma rozerwać więzy małżeńskie? Czy ma prawo szukać szczęścia u boku innego mężczyzny?
Lidka jest wesoła, pełna wigoru i seksapilu. Jest też niezłą kombinatorką i intrygantką. Próbuje układać życie koleżankom bez ich wiedzy a co gorsza zgody. I ona żyje w trudnym, toksycznym związku. Pragnie dziecka, ale wszystko wskazuje na to, że jest bezpłodna. Mąż Lidki nie może się z tym pogodzić. Jest to powód ciągłych zatargów, wyzwisk, poniżań. Czy istnieje szansa żeby ocalić to małżeństwo?
Kaśka także nie ma łatwego życia. Chce odejść od męża ale on zmaga się ze śmiertelną chorobą. Kobieta nie chce mu odbierać nadziei a co za tym idzie siły do walki z nowotworem. Kaśka skrywa również bolesną tajemnicę z przeszłości.

Te trzy kobiety wiele dzieli. Podejście do życia, do wiary, stosunki z rodzicami. Łączy je jeszcze więcej. Chęć bycia szczęśliwym i spełnionym. Każda z nich musi znaleźć własną ścieżkę do realizacji tych planów. My możemy jedynie obserwować te zmagania i kibicować swoim faworytkom.
"Za drzwiami deszczu" przedstawia codzienność współczesnych trzydziestokilkulatek. Nie zawsze jest ona jasna, klarowna i beztroska. Wręcz przeciwnie. Przeplata się ona z ciemnymi stronami życia, którymi rządzi chaos i wszechobecne pokusy. To od nas zależy czy im ulegniemy. Nikt nie jest wolny od wad i popełniania błędów. To dzięki nim możemy dostrzec szczęście na tle codziennych, zwykłych zajęć.
"Za drzwiami deszczu" to lustrzane odbicie życia wielu czytelniczek.

Muszę przyznać, że początek znajomości z "Za drzwiami deszczu", nie był udany. Pierwsze rozdziały powiały nudą i banałem. Dopiero po kilkudziesięciu stronach, kiedy akcja na dobre się rozwinęła i przyspieszyła a problemy bohaterek nawarstwiły się, powieść nabrała rumieńców, wyrazu i zaciekawiła mnie. Od tego momentu trudno mi było odłożyć książkę. Musiałam jak najszybciej poznać zakończenie tej historii.

Wyidealizowana miłość, banalne zdarzenia.

Wyidealizowana miłość, banalne zdarzenia.

zwyczajnie średnia...

zwyczajnie średnia...

Niestety słaba

Niestety słaba

Szczerze...? rozczarowałam się czytając tą książkę czułam się jakbym brała udział w jakiejś kiepskiej telenoweli, a początkowe rozdziały wręcz wiały nudą.Kompletnie nie dla mnie.

• W mojej biblioteczce
  • Opinia
  • 52 książki_ przeczytane 2013

Dodaj cytat z książki Za drzwiami deszczu