Lato Joanny

Wydawnictwo: Telbit

Książka nagrodzona w Konkursie Literackim! Joanna wraca na wakacje do domu rodzinnego na wsi. Czeka tam na nią kochająca matka i młodsze rodzeństwo oraz, niestety, spragnione plotek i sensacji sąsiadki. Kilka miesięcy poza domem wystarczyło, aby dziewczyna odwykła od tego, co powinna robić, jak się zachowywać, by nie naruszyć wiejskiej obyczajowości.

książek: 1991
Renax | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

'Pozytywnych czytadeł' poszukiwań ciąg dalszy. Tym razem udane znalezisko, chyba dzięki pozytywnym opiniom użytkowników LC, skasowałam jej. Po południu padało, więc poczytałam sobie.
Bohaterką książki jest młoda studentka z mazurskiej wsi, z kompleksem pochodzenia, której ten kompleks wypełnia całą percepcję świata. Ta dziewczyna przeżywa trudności na studiach i, typowo w takiej sytuacji, zakochuje się w starszym, inteligentnym Tomaszu.
To jest warstwa fabularna.
Poza tym mamy świetny portret psychologiczny osoby ogarniętej kompleksem, do tego stopnia, że dziewczyna widzi wioskę dookoła tak negatywnie, że aż groteskowo. Kontrastuje z nią Tomasz, który twierdzi, że w życiu zawsze jest jakiś wybór. On widzi to samo z dobrej strony. Watro jest sięgnąć po tę króciutką, ale dobrze napisaną książkę. Może po to, żeby poznać nieidealny obraz wsi? Obraz przefiltrowany przez świadomość młodej dziewczyny?

Jeszcze jedno na koniec. Dla sprostowania od mieszkanki wsi 'z dziada pradziada' -...

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 31 lipca 2013

Książka dobra (jak w ocenie). Mówi o tym, że wiek w związku nie jest istotna sprawą i że ważne jest to, aby ludzie mieli wspólne zainteresowania, i wspólne tematy do rozmowy. Książka nie jest długa. Wystarczy poświęcić na nią kilka godzin, bo jak dla mnie jest wciągająca. Pod koniec co prawda za szybko toczy się akcja, ale poza tym jest w porządku.

anek7 | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Ponieważ ze mnie wieśniaczka z dziada pradziada to każda książka ze wsią w tle prześwietlana jest dokładnie i z każdej strony pod kątem realiów i tzw. "prawdy historycznej". I niestety dosyć często znajduję w tych dziełach takie androny, że rodzina ma zapewnioną rozrywkę przez kilka wieczorów. Zupełnie nie rozumiem autorów zabierających się za opisywanie środowiska o którym nie mają bladego pojęcia... Ale czasem trafiają się perełki po których widać, że autor albo zna realia z własnego doświadczenia albo szczegółowo rozpracował temat "sielskiego" wiejskiego bytowania.
Książka o której chcę dzisiaj napisać to jedna z takich właśnie powieści - od pierwszych stron widać, że autorka wie o czym pisze. "Lato Joanny" to powieść debiutantki Małgorzaty Cichalewskiej, dziennikarki, urodzonej na Mazurach a od kilku lat mieszkającej w Warszawie.

Bohaterką książki jest Joanna Marzec, 22-letnia mieszkanka małej mazurskiej wioski Jagiełkowo, studiująca w Warszawie historię. Poznajemy ją w...

gosia123 | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Cieniutka książeczka o miłości i polskiej wsi na Mazurach,,o mentalności ludzi mieszkających w małych skupiskach ludności i o wyborach jakich dokonujemy w życiu

| 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Więcej na:

Główną bohaterką jest oczywiście Joanna, co mamy zaznaczone w tytule. Dziewczyna pochodzi z Jagiełkowa, niewielkiej wsi na Mazurach. A skoro jest ona, to musi być też ON. I jest. Rodowity warszawiak, uciekł ze stolicy przed zgiełkiem w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa. Ich drogi się krzyżują. Mogłoby się wydawać, że czeka ich wielka miłość i happy end, ale pojawiają się wątpliwości i problemy. Tomasz ma czterdzieści lat, Joanna zaś jest studentką z planami na przyszłość - może nie do końca sprecyzowanymi, ale jednak. On zaś ma za sobą bolesną przeszłość i próbuje otoczyć się ochronną barierą, do której dopuszcza tylko Joannę. Jak to zwykle bywa - wścibskie sąsiadki zaraz wtykają nosy w nie swoje sprawy i wkrótce cała wieś trąbi o romansie młodej dziewczyny z przyjezdnym czterdziestolatkiem.

Książkę czytało mi się wyjątkowo łatwo i przede wszystkim przyjemnie. Przyciągnęła moją uwagę już od pierwszej...

reflections | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Uwielbiam tę książkę i wracam do niej bardzo często. Nawet pokusiłam się dzisiaj o grę słów, mówiąc: "lato bez to nie lato". Autorka idealnie pokazała mentalność i sposób myślenia większości mieszkańców wsi, gdzie kogoś inteligentnego, kto chce coś w życiu osiągnąć, uważa się za jakiegoś odmieńca. Jedynym minusem tej książki jest to, że jest taka krótka i czyta się wszystko w jednym dniu.

Dotka76 | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Krótka książeczka.
O miłości i polskiej wsi, ale trochę inaczej niż w poziomkach i rozelwiskach. Jakkolwiek nie jest to nadal pierwsza klasa literacka. Ciekawy (i co tu kryć - przygnębiający dość) obraz polskiej prowincji.
Lekka lekturka.

Kachusek | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Dla mnie słaba pozycja, wydaje mi się, że bardziej przypadnie do gustu młodzieży i to oczywiście tej żeńskiej części :) Bez względu na to, czy owa młodzież jest z miasta czy ze wsi.. Lekka, do przeczytania i zapomnienia.

Joanna | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lato Joanny to ciekawa i jednocześnie dość banalna historia miłości 22 letniej Joanny do starszego od niej o 20 lat Toamasza. Mimo pewnych zawirowań wszystko dobrze się kończy, główni bohaterowie zostają parą. Dobrze czasem przeczytać książkę z happy endem. I po raz kolejny przekonujemy się, że miłość nie zna wieku. Polecam.

Dorotka | 2012-01-16
Przeczytana: kwiecień 2007

Studentka pochodząca ze wsi zakochuje się w starszym od siebie o 18 lat mężczyźnie.