Taniec nieba i ziemi. Bogowie haitańskiego wudu

Wydawnictwo: A
Divine Horseman. The living gods of Haiti
83-912388-2-2
Wojciech N

Maya Deren dokonała wyczynu przedstawienia haitańskiego kultu wudu, nie w sposób antropologiczny - jako "reliktu prymitywnej ignorancji i archaicznej spekulacji" (S. Hartland) - ale będącego doświadczonym i zrozumiałym wtajemniczeniem w misteria zharmonizowania człowieka z samym sobą oraz z kosmicznym procesem. Szczególne zainteresowanie wudu wynika z faktu, że zbieranina wysiedleńców, wygnana z różnych ojczystych krajów Afryki do karaibskiego piekła Hispanioli, gdzie Hiszpanie zdążyli już wyniszczyć całą miejscową ludność indiańską, dzięki własnej duchowości, na tyle na ile pozwalało oddzielenie od tradycji przodków, była w stanie wskrzesić te odwieczne symboliczne formy.

źródło opisu: http://www.awyd.pl/bogowie-haitanskiego-wudu,ksiazka,12.html

źródło okładki: http://www.awyd.pl/bogowie-haitanskiego-wudu,ksiazka,12.html

Wojciech N | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Świetna książka. Czyta się ją rewelacyjnie, nie jest to typowo naukowo-bezuczuciowy ton, widac że dla pani Deren wudu było swego rodzaju pasją.

sniadanienaplutonie | 2016-02-19
mrwolf | 2015-12-27