Balladyna

1 038
balladyna, dramat
Afrodyta

Inne wydania

Jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego - opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, które, by rozstrzygnąć spór o rękę księcia Kirkora postanawiają nazbierać w lesie malin. Jedno z najpopularniejszych wydań z opracowanej, ponadto napisane czcionką, ułatwiającą szybie czytanie.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

PABLOPAN | 2012-04-20

Historia o tym jak łatwo zatracić własne człowieczeństwo i sumienie. Głęboka i poruszająca, a napisana tak prostym językiem. Arcydzieło.

ChicaDeAyer | 2015-01-30
Przeczytana: 2009 rok

Jeden z moich ulubionych dramatów z uniwersalnym przesłaniem, na stałe wpisujący się w polską kulturę. Słowacki w sposób mistrzowski zrekonstruował ludzką naturę, jej ułomność, podatność na pokusy i inne niegodziwości. To jak łatwo jest ją wypaczyć w pogoni za uciechami doczesności i jak prosto można wpaść wprost w degradujące sidła zła.

Jednakże nie sposób dostrzec majstersztyku pod względem formy - nie zachwycić się metaforyką, elementami fantastycznymi i groteskowymi, połączeniem tragedii i komedii. Cudo!

nadzieja1925 | 2015-09-17
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uciekanie od konsekwencji, wyrzekanie się wszystkiego dokoła, chęć władzy i wstyd własnego pochodzenia, aż w końcu... no bo cóż innego zrobić, jak nie wszystkich pozabijać?

Lekturka szkolna, troszkę porąbana, lekko przewidująca, ale przynajmniej krótka, którą również szybko się czytało.

Fene | 2014-04-26
Na półkach: Lektury, Przeczytane

Och, znienawidzona przeze mnie książka. Ledwie przez nią przeszłam.

Wizzi | 2014-05-14

Gdy słyszę "Balladyna" Słowackiego od razu przed oczami mam egzamin z romantyzmu i pytanie "Ironia romantyczna na przykładzie Balladyny". "Balladyna" jest to jeden z wielu dramatów Juliusza Słowackiego, nie wiem dlaczego, ale mam słabość do tego utworu. Może wynika to z tego, że w klasie 1-3 robiliśmy z "Balladyny" przedstawienie a może dlatego, że w gimnazjum byliśmy na wycieczce w teatrze właśnie na "Balladynie" a może po prostu dlatego, że to fajny utwór. Według mnie jest to najlepszy i najfajniejszy utwór romantyczny. Ja za bardzo za romantyzmem nie przepadam, ale ten utwór naprawdę mi się spodobał. Jest w nim trochę fantastyki, jest w nim trochę zbrodni, jest trochę rywalizacji i oczywiście jest trochę miłości. Język nie jest łatwy, ale w porównaniu do innych dramatów, czy utworów romantycznych jest naprawdę zrozumiały i do przeżycia. "Balladyna" to klasyka, trochę odstrasza, jak to zazwyczaj lektury, ale jeżeli ktoś lubi takie połączenia motywów może spróbować się z nią...

ZARAZA | 2012-04-16
Przeczytana: 2008 rok

Z chęcią czytałam tę lekturę.
Ciekawa historia, wciągająca.
O władzy, niespełnionych ambicjach, chciwości.
Słowacki uczy nas z każdą kartą czego o życiu, dając rady, jak dobrze żyć.
Polecam :)

Dwie siostry- Alina i Balladyna współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta która zwycięży ma zostać żoną bogatego księcia Kirkora.
Gdy okazuje się, że Alina jest szybsza od siostry i jej dzbanek jest pełny zazdrosna Balladyna rani ją śmiertelnie nożem. Alina umiera.
Balladyna zostaje żoną Kirkora i w miarę rosnącej władzy wypiera się rodzonej matki, staje się coraz bardziej zachłanna i mściwa.

Wspaniała, wybitna, to tylko niektóre cechy które cisną mi się na usta po przeczytaniu Balladyny.
Słowacki udowadnia, że był wielkim poetą. Dramat bardzo klimatyczny bo mamy tu postacie fantastyczne jak choćby królową jeziora Gopło Goplanę a także jej pomocników- Skierkę i Chochlika.
Świat realny miesza się z tym bajkowym. Ogromną rolę odgrywa tu królowa Goplana, zakochana w Grabcu, nieszczęśliwe (Grabiec darzy uczuciem Balladynę) knuje podstęp w którym umiera Alina. Faktem jest, że Alinę zabija zła i okrutna siostra, opętana rządzą władzy i chęcią wygodnego życia.
Dramat ma to do siebie, że...

Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1997 rok

Przepełniona fantastyką tragedia Juliusza Słowackiego...

Utwór ten opisuje historię młodego władcy zamku Kirkora oraz dwóch sióstr Aliny i tytułowej Balladyny... Ich losy przecinają z postaciami fantastycznymi, wśród których prym wiedzie Goplana. Jej decyzje powodowane pragnieniem własnego szczęścia przeradzają się w coś tragicznego...

Intryga Goplany doprowadza do spotkania Kirkora ze siostrami, a wraz z nim do lawiny zdarzeń, które niestety kończą się tragicznie... Tragizm Balladyny polega na tym, że mogła postąpić zupełnie inaczej... Czytelnikowi jest bardzo trudno jej współczuć, a wręcz przeciwnie zaczyna ją potępiać, by na koniec "ucieszyć" się karą jaka ją spotkała...

Inka | 2011-12-30
Przeczytana: 2011 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czyż nie każdy z nas marzy o sukcesie, byciu kimś wielkim, ważnym? Czy wielu z nas pragnie zapomnieć o swoim pochodzeniu i przeszłości? Czy nie liczy się dla nas najwyższa wartość za jaką uznajemy władzę? Taka właśnie jest tytułowa Balladyna. Ma swoje marzenia, cele, aspiracje. Chce być bogata. Pragnie władzy. Marzy o tym, by wyrwać się z wiejskiej chaty bez względu na to, jakim sposobem jej się to uda. Właśnie wtedy zjawia się Kirkor - jej wybawca i rycerz na białym koniu, który może sprawić, że dziewczyna spełni jedno ze swych pragnień. Balladyn napotyka jednak pewne przeszkody i trudności. Jednyą z nich jest Alina - siostra Balladyny. Rządna władzy dziewczyna nie potrafi pogodzić się z tym, że ktoś mógłby odebrać jej szczęście, więc zabija Alinę, a potem... zabija, zabija lub każe zabijać.

"Po trupach do celu" w dosłownym tłumaczeniu możemy powiedzieć o Balladynie. Miała swój cel. Spotkała na swojej drodze życia kogoś, kto mógł jej pomóc. Mogła uczciwie spełnić swoje marzenia,...

Książkowo_czyta | 2011-03-26
Przeczytana: 1998 rok

Autor doskonale ukazuje jak silna, a zarazem destrukcyjna dla człowieka i jego otoczenia może być chęć zdobycia władzy.

Nowe stare lektury