Balladyna

Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
1959-01-01
Greg
balladyna dramat
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
Lektura z opracowaniem
balladyna dramat

balladyna pierwszego dnia zabija własną siostrę.
drugiego dnia jedyne, co pozostaje po zbrodni, jest plama na jej czole. balladyna nie współczuje. balladyna zabija dalej.
to nie jest kolejna historia o miłości. to mistrzowski dramat w pięciu aktach autorstwa jednego z najsłynniejszych polskich autorów - słowackiego.
klasyk, którego nie da się pominąć. przyznam, że na...

Cudeńko

Nikomu nie udało się zmazać śladów krwi z tej opowieści. Od kiedy tylko niewiarygodnie czerwone słońce ukazało się nad lasem, od kiedy dźwięki fałszywej lutni przyniosły powiew nieszczęścia, to toczące mózgi obłąkanie zostawiło na czole swą krwawą pręgę. Pustelnicze wróżby nie takie miały zamiary, ich celem nie było wyhodowanie czarnego serca, z którego zawiść by wypływała...

Do dziś pamiętam fragmenty "Balladyny", których uczyłam się niemal dwadzieścia lat temu do szkolnej inscenizacji. Bardzo przyjemnie się to czytało, mimo że nie zdołałam polubić żadnego spośród bohaterów.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego nadal mamy takie lektury w szkole podstawowej. Wiem, że Słowackie był bardzo ważna postacią w naszej literaturze. Jednak myślę, że ten język jest trudny i niezrozumiały dla uczniów. W szkole podstawowej zachecajmy do czytania. Dzieci chcą czytać, tyłka dajmy in takie książki, które są napisane współczesnym językiem i dotyczą bieżącego życia.

Moja ulubiona szkolna lektura do której wracać uwielbiam, mimo tego, że liceum skończyłam już jakiś czas temu.
"Balladyna" Juliusza Słowackiego przekazuje nam wiele prawd życiowych do których możemy odnosić się cały czas, mimo upływu lat. Pokazuje nam jak żądza władzy może prowadzić do coraz to mniej moralnych uczynków, jak jedna zbrodnia ciągnie za sobą drugą, a nawet to...

Moja ulubiona lektura, do której wciąż wracam.

Książka mi osobiście się nie podobała. Fabuła zdecydowanie nie wywarła na mnie wrażenia. Pomimo tego, że treść przekazuje wiele wartości, według mnie zasługuje ona na ocenę 4. Lubię klasykę jednak ten utwór zdecydowanie nie wywarł na mnie wrażenia.

Książka pełna symboli z dość prostą fabułą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja ulubiona lektura szkolna ze wszystkich które przeczytałam. Fabuła bardzo mi się podobała.

Dyskusje

• Z biblioteki
  • Klasyka
  • Literatura polska

Juliusz Słowacki Balladyna

Okładka książki Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. Antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego Ingmar Villqist, Krzysztof Bizio, Paweł Jurek, Roman Pawłowski, Henryk Sułek, Jan Klata, Marek Modzelewski, Marek Pruchniewski, Paweł Sala, Andrzej Saramonowicz, Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek
6,2
Pokolenie porn... Ingmar Villqist, Kr...