Potop

Okładka książki Potop
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Trylogia Sienkiewicza (tom 2) Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej powieść historyczna
783 str. 13 godz. 3 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Trylogia Sienkiewicza (tom 2)
Seria:
Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
783
Czas czytania
13 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
8373898352
Tagi:
Kmicic Radziwiłł potop szwedzki oblężenie Jasnej Góry
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,0
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,0
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
309 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , , , , ,

Kiedy na ostatniej stronie powieści, czytam toast Zagłoby, który mówi wprost, że pije: "na cześć onych przyszłych pokoleń!" uśmiecham się ze wzruszeniem i wiem, że w toaście tym zawiera się idea całej Trylogii.

Zachwyca mnie u Sienkiewicza, jego umiejętność tworzenia bohaterów fikcyjnych, którzy idealnie wchodzą w zależności, a często bardzo bliskie związki emocjonalne z bohaterami historycznymi. Andrzej Kmicic i jego cała odyseja z magnatami Januszem i Bogusławem Radziwiłłem, a także z księdzem Kordeckim czy królem Janem Kazimierzem, czy Zagłoba w rozmowach z magnatami Janem Zamoyskim czy Jerzym Lubomirskim czy nawet ze Stefanem Czarneckim - to arcydzieło sztuki w powieści historycznej. Nie znam autora, który potrafiłby uczynić to lepiej. (może z wyjątkiem Dumasa:)

Nie można zarzucać autorowi, że koloryzował historię - bo Sienkiewicz nie pisał podręcznika. Miał prawo interpretować charaktery magnatów czy króla, tak jak je widział i oceniał. Osobiście - uważam, że może troszeczkę za surowo pisał o Jerzym Lubomirskim, bo oceniał go z punktu widzenia późniejszego rokoszu, a nie jego zasług w czasie Potopu.

W tej powieści z przyjemnością zwracam uwagę na postać, o której rzadko się wspomina - dlatego napiszę trochę o Soroce. Soroka był wachmistrzem, żołnierzem w służbie Kmicica i jego towarzyszem przez całą powieść. Razem z Kmicicem spalił Wołomontowicze, razem z nim został przy Januszu Radziwille, razem z nim porwał Bogusława, razem z nim bronił Częstochowy - a przecież pozostawał w cieniu. Zawsze widziałam w jego relacji z Kmicicem więź bardzo podobną do uczuć ojcowsko-synowskich. Jak wiele Soroka znaczył dla Kmicica, widzimy po zachowaniu Kmicica u Bogusława Radziwiłła. Człowiek tak dumny jak Kmicic był gotów znieść największe poniżenia. I bardzo lubię scenę na samym końcu, kiedy ranny Kmicic budzi się, zaczyna rozmawiać z Soroką, a po twarzy wachmistrza spływa jedna łza ulgi. Uwielbiam takie relacje i związki bohaterów. Za wiele się o nich nie pisze, ale nie można ich nazwać inaczej jak miłość:)!

PS. Uwielbiam w powieści Oleńkę Bilewiczównę - to moja ulubiona bohaterka sienkiewiczowska.

Kiedy na ostatniej stronie powieści, czytam toast Zagłoby, który mówi wprost, że pije: "na cześć onych przyszłych pokoleń!" uśmiecham się ze wzruszeniem i wiem, że w toaście tym zawiera się idea całej Trylogii.

Zachwyca mnie u Sienkiewicza, jego umiejętność tworzenia bohaterów fikcyjnych, którzy idealnie wchodzą w zależności, a często bardzo bliskie związki emocjonalne z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    24 176
  • Posiadam
    5 115
  • Chcę przeczytać
    2 426
  • Ulubione
    1 034
  • Lektury
    842
  • Teraz czytam
    305
  • Klasyka
    217
  • Lektury szkolne
    201
  • Literatura polska
    155
  • Historyczne
    97

Cytaty

Więcej
Henryk Sienkiewicz Potop Zobacz więcej
Henryk Sienkiewicz Potop Zobacz więcej
Henryk Sienkiewicz Potop Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także