Blisko, coraz bliżej tom 1

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-00369-0
kamk

Oddajemy czytelnikom zbeletryzowany scenariusz filmowy losów śląskiego rodu Pasternaków na tle wydarzeń historycznych od klęski powstania styczniowego 1863 r. do III powstania śląskiego w 1922 r. Akcja opowieści toczy się w tzw. Trójkącie trzech cesarzy, gdzie stykały się granice trzech zaborców. Życie na pograniczu wywiera du duży wpływ na kształtowanie się losów rodziny, której w momencie rozpoczęcia opowieści przewodzi człowiek światły choć prosty, gorący patriota polski, silna indywidualność.

Nitager | 2017-06-23

Rzecz wtórna w stosunku do scenariusza i to, niestety, widać. Sceny opisane są skrótowo, całą powieść czyta się jak streszczenie czegoś większego. Krótkie wprowadzenia, szybko przelatujące sceny, niemal całkowity brak jakichkolwiek głębszych refleksji - to minusy tej pozycji. Książka jest po prostu uboga, choć tak wiele się w niej dzieje. Akcja posuwa się naprzód bardzo szybko, ale nie powoduje ani spotnienia rąk, ani przyspieszenia pulsu.

Plusem są dialogi, nie poubierane w kwieciste przemowy, tylko krótkie, lakoniczne, ot, jak pomiędzy znającymi się dobrze ludźmi. I, co warto podkreślić, każda postać wysławia się inaczej, przez co nabiera indywidualnego charakteru.

Ocenić mi ją trudno, ponieważ pamiętam dobrze serial, z całym oddziałem wybitnych aktorów i podczas czytania miałem przed oczami sceny, które widziałem niegdyś na srebrnym ekranie. Trudno jednak stwierdzić, że wyczarowała je książka. Z pewnością nie ona.

W sumie, to powieść dla tych, co widzieli serial - ci...

MariaMR | 2013-01-03

Pamiętam, rodzice kupili mi książki z serii "Blisko, coraz bliżej" gdy byłam nastolatką. Było to w parku w Chorzowie, poznałam nawet autora Albina Siekierskiego i dostałam od niego autograf, niestety książki gdzieś mi przepadły. Pamiętam jednak fabułę i pamiętam serial nakręcony na podstawie tych książek. Znakomita opowieść, która rozciąga się na lata 1863 - 1922, o rodzinie Pasterników żyjących na Śląsku. W serialu znakomita plejada polskich aktorów. Godne polecenia :)

Ell | 2014-08-24

Serial nie został nakręcony na podstawie tych książek - wkrótce po emisji telewizyjnej ukazała się wersja książkowa (w czterech częściach).
Ta książkowa opowieść nie jest literaturą wysokiego lotu, jak to najczęściej było i jest w przypadkach przeniesienia scenariusza filmowego do formy powieściowej.
To właściwie nadal scenariusz pisany chropawym, ciężkim językiem rodem z broszury agitacyjnej, trochę udający powieść.

Zaintrygowana | 2016-04-11

Nie oglądałam serialu, a nawet nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, choć zagrali w nim tak wybitni aktorzy jak Franciszek Pieczka. Książkę kupiłam przypadkowo, nie wiedząc, że jest to zbeletryzowany scenariusz. Styl rzeczywiście nie jest zbyt lekki i trąci scenariuszem, sceny są pourywane, opisy bardzo fotograficzne, a dominuje behawioralizm, co nie do końca mi pasuje. Myślę jednak, że opowieść o rodzinie Paternaków jest naprawdę ciekawa i na pewno poszukam kolejnych tomów. Książka opowiada o polskim rodzie, który jest uwikłany w historyczne zdarzenia dotyczące walk o wyzwolenie państwa polskiego. Najciekawszym bohaterem jest patriarcha rodu- kowal Franciszek, który popiera chęć odbudowy Polski i nazywany jest "polskim królem". W momencie, gdy wojna dotyka jego rodziny, okazuje się, że jedynym jego pragnieniem jest kontynuacja tradycji, a nie walka. Nieustępliwy charakter ojca sprawia, że popada w konflikt z większością swych dzieci, które wybieraja własną drogę życia. Książka...

Elwira | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017