Blisko, coraz bliżej tom 1

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-00369-0
kamk

Oddajemy czytelnikom zbeletryzowany scenariusz filmowy losów śląskiego rodu Pasternaków na tle wydarzeń historycznych od klęski powstania styczniowego 1863 r. do III powstania śląskiego w 1922 r. Akcja opowieści toczy się w tzw. Trójkącie trzech cesarzy, gdzie stykały się granice trzech zaborców. Życie na pograniczu wywiera du duży wpływ na kształtowanie się losów rodziny, której w momencie rozpoczęcia opowieści przewodzi człowiek światły choć prosty, gorący patriota polski, silna indywidualność.

MariaMR | 2013-01-03

Pamiętam, rodzice kupili mi książki z serii "Blisko, coraz bliżej" gdy byłam nastolatką. Było to w parku w Chorzowie, poznałam nawet autora Albina Siekierskiego i dostałam od niego autograf, niestety książki gdzieś mi przepadły. Pamiętam jednak fabułę i pamiętam serial nakręcony na podstawie tych książek. Znakomita opowieść, która rozciąga się na lata 1863 - 1922, o rodzinie Pasterników żyjących na Śląsku. W serialu znakomita plejada polskich aktorów. Godne polecenia :)

Ell | 2014-08-24

Serial nie został nakręcony na podstawie tych książek - wkrótce po emisji telewizyjnej ukazała się wersja książkowa (w czterech częściach).
Ta książkowa opowieść nie jest literaturą wysokiego lotu, jak to najczęściej było i jest w przypadkach przeniesienia scenariusza filmowego do formy powieściowej.
To właściwie nadal scenariusz pisany chropawym, ciężkim językiem rodem z broszury agitacyjnej, trochę udający powieść.

Zaintrygowana | 2016-04-11

Nie oglądałam serialu, a nawet nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, choć zagrali w nim tak wybitni aktorzy jak Franciszek Pieczka. Książkę kupiłam przypadkowo, nie wiedząc, że jest to zbeletryzowany scenariusz. Styl rzeczywiście nie jest zbyt lekki i trąci scenariuszem, sceny są pourywane, opisy bardzo fotograficzne, a dominuje behawioralizm, co nie do końca mi pasuje. Myślę jednak, że opowieść o rodzinie Paternaków jest naprawdę ciekawa i na pewno poszukam kolejnych tomów. Książka opowiada o polskim rodzie, który jest uwikłany w historyczne zdarzenia dotyczące walk o wyzwolenie państwa polskiego. Najciekawszym bohaterem jest patriarcha rodu- kowal Franciszek, który popiera chęć odbudowy Polski i nazywany jest "polskim królem". W momencie, gdy wojna dotyka jego rodziny, okazuje się, że jedynym jego pragnieniem jest kontynuacja tradycji, a nie walka. Nieustępliwy charakter ojca sprawia, że popada w konflikt z większością swych dzieci, które wybieraja własną drogę życia. Książka...

Joanna | 2016-10-16
Olena | 2016-03-03