Opowieści o zwierzętach

83-10-08878-7
zwierzęta
flora i fauna
Róża_Bzowa

31 opowieści o różnych zwierzętach: od ary po nosorożca.
Ilustrował: Maciej Jędrysik.

aplut | 2014-12-23
Przeczytana: 2002 rok

Nie ukrywam, że twórczość Andrzeja Trepki na temat fauny (zwłaszcza tej nieznanej) zafascynowała mnie i rozwinęła moje zainteresowanie zwierzętami, gdy miałem te 11, czy 12 lat. Przez wiele lat myślałem że Trepka był zoologiem, a tu okazało się że to pisarz ...fantastyki (!) Jakże wielkie było moje zdumienie. Trochę się rozczarowałem bo wiele opowiadań pewnie było ubarwionych (na przykład wierzył że legendarny ptak Ruk naprawdę istniał), ale pomińmy to. Ten człowiek miał świetny styl. Wspaniale się czyta jego historie o zwierzętach. Aha i jeszcze jedno! Chyba nikt (lub prawie nikt) nie napisał w Polsce tyle o gatunkach wymarłych i kryptydach co on.

P.S Zdaje się że właśnie w tej książce jest rozdział o tajemniczym zwierzęciu z Afryki - Chimisecie (znanym też jako Niedźwiedź z Nandi). Pamiętam jakie wrażenie zrobiło ono na mnie. Nie mogłem w nocy zasnąć :]

Pafnucy | 2011-04-03

Andrzej Trepka jako popularyzator dzikiej fauny jest zjawiskiem cennym na rynku autorów polskich: pisze zajmująco, a na dodatek posługuje się błyskotliwym stylem, niekiedy wręcz lekko zmetaforyzowanym. Od lat poczytuję sobie jego książki (szkice) o zwierzętach, w których daje o sobie znać jego pasja poszukiwacza tajemnic i tropiciela przygody. Polecam innym.

książek: 2009
gorofil | 2016-05-24