Z naszej przyrody

2017-01-01
zwierzęta natura

Zachwyt!

Zachwyt!

Książka znajduje się u mnie na półce "Teraz czytam", ale prędko nie przejdzie do kategorii "Przeczytane". Obcowanie z nią jest po prostu zbyt dużą przyjemnością - estetyczną i literacką. Jeśli chodzi o stronę naukową, no cóż - nie jest to może najaktualniejszy przekaz, ale warto po nią sięgnąć z ciekawości, jak kiedyś postrzegano przyrodę. Polecam szczególnie bibliofilom na prezent.

Reprint oryginału z 1903 roku „Z naszej przyrody” B.Dyakowski nabyłem jakieś 3 miesiące temu. Czyta się ją bardzo przyjemnie i działa na wyobraznię. Bohdan Dyakowski przenosi nas w fascynujący świat flory i fauny. Swoimi opowiadaniami sprawia że czytając uczestniczymy w wycieczkach przyrodniczych które odbywał ponad 100 lat temu. Wspaniałe opisy pór roku a wszystko to opatrzone mnóstwem rycin w tekście i 24 kolorowymi litografiami.
Narrację zdobią cytaty Mickiewicza, Konopnickiej, Rydla, Pola, Syrokomli, Lenartowicza. Gorąco polecam miłośnikom przyrody i nie tylko. W tym tygodniu nabyłem kolejny reprint oryginału Dyakowskiego „NASZ LAS” z 1911 roku.

Zakochałam się! Zupełnie głowę straciłam dla tej książki! WSPANIAŁA! Moim skromnym zdaniem, tę pozycję powinien mieć każdy w swojej domowej biblioteczce (a już na pewno każdy Polak). Jak to dobrze, że Bohdan Dyakowski zostawił nam takie CUDO, taką po sobie spuściznę. Nie czytałam lepszej książki o przyrodzie, a tutaj mamy nie byle jaką przyrodę, ale tę naszą, polską, tę którą widzimy wyglądając przez okno, idąc na spacer… ale też zwyczajnie siedząc w domu, bo robaczki, pajączki, myszki i inni nieproszeni goście niemal bez przerwy nas nawiedzają. Dobrze więc się czegoś o tych współmieszkańcach ojczystej ziemi dowiedzieć.
„Z naszej przyrody” zachwyca przystępnością, pięknem języka, bo autor napisał to poetycko, czuło, wrażliwie i prawdziwie baśniowo. Książka podzielona jest na części: I. W domu i na podwórku; II. W ogrodzie; III. W polu; IV. Na łące; V. W lesie; VI. Woda, a każda z tych części dodatkowo podzielona została na rozdziały – miesiące. I każdy z tych rozdziałów czyta się jak BAŚŃ, magiczną opowieść. Ja podczytywałam je sobie przed snem i cóż to było za piękne wprowadzenie w nocny odpoczynek. Dyakowski przeplata swoją narrację wierszami polskich poetów, wprowadza też stare przysłowia, ludową mądrość, co jeszcze bardziej wprowadza czytelnika w magiczny, idylliczny świat. Świat, który mamy na wyciągnięcie ręki, a którego tak często nie zauważamy, nie doceniamy.
Jeszcze trochę o samej narracji, która przywodzi mi na myśl stare opowieści, scenkę, w której dzieci siadają z dziadkiem wokół kominka a on snuje czarujące historie. Bohdan Dyakowski napisał to w formie spaceru po ogrodzie, łące, lesie, zabiera on nas na takie „zwiedzanie” i podziwianie skarbów czających się za rogiem. Bo tak! „Z naszej przyrody” jest książką-skarbem, idealną towarzyszką i nauczycielką. Jej nie można nie kochać, ją kochać należy. Kochać i poznawać, wracać do niej i nieustannie ulegać jej wpływowi, jej czarom… a przecież autor napisał to już tak dawno, to nie jest nowa pozycja, więc moglibyśmy pomyśleć, że czytać się to będzie ciężko – nic bardziej mylnego. CZYTAJCIE!
Nie dość, że książka piękna w środku, to i piękna na zewnątrz. Spójrzcie tylko na to eleganckie, przykuwające wzrok wydanie! Okładka wręcz przytłacza wspaniałością, bajkowością, marzeniem… a jeśli zajrzycie do środka, to natraficie na fotografie i ilustracje, które pozwolą wam lepiej poznać ptaki, zwierzęta, robaki, rośliny, kwiaty… KOCHAM tę grubą cegłę!

Bez cienia wątpliwości 10/10 !!!!!!!!!!!

Autor, miłośnik, pasjonata i znawca otaczającego go świata zabiera nas w podróż tak daleką, że aż bliską. Bo po prostu nie do uwierzenia jest fakt, że to, co czytamy, o czym prawi autor, jest na wyciągnięcie naszych dłoni, w zasięgu naszego wzroku... Bohdan Dyakowski prowadzi nas z naturalną lekkością do lasu, ogrodu, na pola i łąki. Narracją budując napięcie angażuje wszystkie nasze zmysły, by poczuć, zobaczyć, doświadczyć wręcz tego, o czym pisze.
Więcej: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2020/02/chwila-dla-mamy-bohdan-dyakowski-z.html

Przepięknie wydana, przykuwa uwagę kolorowymi zdjęciami, pięknymi grafikami i wyjątkową treścią. Autor stworzył niesamowicie dobrą książkę o otaczającej nas przyrodzie. Opisuje w niej rośliny i zwierzęta, które spotykamy na co dzień, w naszym kraju. Robi to z pasją, uczuciem, ogromną wiedzą, zamiłowaniem i humorem. Czytanie jest ogromną przyjemnością, a zawarte w niej informacje dotyczące naszej fauny i flory przyswajają się jakby same.

„Wiosna nie daje leniuchować nikomu, budzi ona największych ospalców, dodaje sił i życia każdemu. Otacza swoją opieką każdą istotę żyjącą, bez różnicy. Duże czy małe, pożyteczne czy szkodliwe”.

„Stokroć piękniejszy jest strój, w jaki sama zima ubiera drzewa – drobniutkie , delikatne, błyszczące kryształki śniegu… Każda gałązka przybrana jest najdelikatniejszymi koronkami, cały las wydaje się być jakimś zaczarowanym pałacem”.

Całość podzielona jest na przejrzyste rozdziały: w domu, w ogrodzie, w polu, na łące, w lesie. Bardzo ciekawie, zaskakująco, wnikliwie. Polecam wszystkim, których ciekawi otaczająca nas przyroda, jej codzienność, zachowania, zwyczaje, przepych i piękno. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy. Nowe, wzbogacone wydanie, które podczas czytania staje się przyjemną wędrówką przez ścieżki, którymi kroczą nasi mali przyjaciele. Autor uzupełnia całość cytatami z wierszy M. Konopnickiej, A. Mickiewicza, A. Asnyka i wielu innych. Polecam :)

Bohdan Dyakowski stworzył przepiękną książkę o faunie i florze. Opisane są tam zwierzęta i rośliny, które występują na terenie Polski, które spotykamy na co dzień, ale często nie wiemy jak się nazywają.
Autor opisuje występujące okazy podając ich nazwę i cechy charakterystyczne, dostępne są także ryciny, które pozwalają na lepsze wyobrażenie sobie konkretnego gatunku. W najnowszym wydaniu dostępne są także kolorowe fotografie, które w jeszcze lepszy sposób przeniosą nas wewnątrz ekosystemu.
„Na olszy mieszka pewien gatunek słonika, zwany chowaczem olszowym. Jest on czarny z białawemi plamami na pokrywach. Ukazuje się w lecie i ogryza młode pędy; samiczki składają jajka na ich końcach, a wylęgłe larwy drążą chodniki w drzewie, zrządzając przez to nieraz znaczne szkody”
Książka podzielona jest na rozdziały, m.in. możemy zapoznać się z gatunkami, które występują w domu. Autor opisuje codziennie życie zwierząt i ich zwyczaje. Coś, co wygląda przerażająco, może się okazać bardzo przydatnym owadem, który dba o równowagę w środowisku. W książce „Z naszej przyrody” bardzo podoba mi się to, że pokazane są relaje między fauną i florą, tworząc świat, który nas otacza, a który tak mało znamy. „U Dyakowskiego przyroda stanowi integralną część świata ludzi, a nie katalog bezosobowych procesów i mechanizmów. Widzi się ją na żywo, przy pracy lub na spacerze, nie zaś pod mikroskopem w laboratorium.”
„Na podwórku naszem nic się jednak dotychczas nie zmieniło. Na drodze od folwarku, obok stert uwija się zawsze ta sama ruchliwa gromadka naszych stołowników zimowych. Żółtobrzuche trznadle wyszukują ziaren pogubionych, obok nich podskakują czubate dzierlatki, a tu i ówdzie błyśnie pierś czerwona samczyka zięby, który odważył się przezimować u nas”.
Pomimo tego, że język wykorzystywany w książce wydaje się nie używanym od lat, należy tu pamiętać, że aktualne wydanie jest kolejnym wydrukiem lektury, która powstała kilkadziesiąt lat temu w 1903 roku. „Narrację zdobią cytaty Mickiewicza, Konopnickiej, Rydla, Pola, Syrokomli, Lenartowicza i wielu innych, o których już nawet poloniści zapomnieli.”
Książka „Z naszej przyrody” jest idealna zarówno dla osób, które są związane z przyrodą przez swój zawód, a także dla tych, którzy z uwagą obserwują otaczający nas świat. Możemy lepiej poznać rośliny i zwierzęta, które widzimy na co dzień i do tej pory nie znaliśmy ich nazwy.

• Do kupienia
  • Przyroda
  • Natura
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Z naszej przyrody